botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

jak postarzyć meble
Dom Lifestyle

Jak postarzyć meble?

Zdecydowana większość osób przy zmienianiu wystroju wnętrza, zaopatruje się w nowe meble. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre aranżacje będą wymagały, by postarzyć wspomniane meble. W jaki sposób można tego dokonać? Jak postarzyć meble?

Patynowanie

Warto wiedzieć, że zarówno w marketach, jak i sklepach budowlanych można znaleźć różnego rodzaju preparaty przeznaczone do patynowania drewna. Można je bez żadnego problemu nałożyć na frezowane czy płaskie części mebli. Należy oczywiście pamiętać, aby powierzchnia mebla była czysta. Rekomendowane jest usunięcie lakierów, farb czy powłok ochronnych. Patyna musi bowiem wniknąć w strukturę danego mebla.

W pierwszej kolejności trzeba meble dokładnie umyć, a później przeszlifować papierem ściernym o grubości 150-200. Dopiero na oczyszczony mebel można nanieść bejcę w wybranym kolorze. Następnie trzeba czekać, aż wszystko wyschnie. Kolejnym etapem będzie zaimpregnowanie powierzchni podkładowym lakierem.

Gdy lakier wyschnie, warto jeszcze raz dokładnie przeszlifować mebel papierem ściernym. Dopiero później można przejść do nałożenia patyny na mebel. Jeżeli powierzchnia już wyschnie, zalecane jest ściągnięcie wspomnianej patyny wełną stalową. Na koniec trzeba nałożyć lakier nawierzchniowy.

Bielenie

Efekt bielonego i starego mebla można także uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiedniej pasty. Przecierka może doprowadzić do sytuacji, że pod jasną warstwą farby zostanie ukazana ciemniejsza. W ten sposób bielony mebel będzie wyglądał na znacznie starszy. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowanie najlepiej przeciera się meble, które będą wykonane z brzozy, sosny czy buku.

W przypadku zastosowania pasty wybielającej na powierzchni drewnianej można będzie zaobserwować białe żyłki. Warto wiedzieć, że do wybielania za pomocą pasty najlepiej sprawdzi się porowate drewno. Świetnymi przykładami mogą być jesion, dąb.

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście bardzo dokładnie oczyścić określony mebel z kurzu, a następnie przetrzeć mokrą szmatką. W przypadku, gdy mebel będzie lakierowany, należy przeszlifować go papierem ściernym. W celu uzyskania nierównomiernego oraz naturalnego efektu przecierki trzeba posmarować pomalowane wcześniej miejsca woskiem. Dzięki temu zabiegowi kolejne warstwy farby nie będą wnikały w strukturę drewna.

Rekomendowane jest również przetarcie całego mebla drobnym papierem ściernym. Możliwe będzie w ten sposób wyrównanie jego powierzchni. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie używanie produktów najwyższej jakości.