botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

jak założyć firmę przez internet
Lifestyle Praca

Jak założyć firmę przez internet – kilka prostych kroków

Dzięki postępującej technologii żyjemy w łatwiejszych czasach. Jednym z największych wynalazków, bez którego nie wyobrażamy sobie codzienności, jest oczywiście Internet. Okazuje się, że nie tylko możemy robić dzięki niemu zakupy online czy poznawać przyjaciół, ale także założyć wymarzoną, jednoosobową działalność gospodarczą.

Szybki sposób na rozpoczęcie przygody z biznesem

Mając własne przedsiębiorstwo, stajemy się osobami niezależnymi. To bez wątpienie duża zaleta. Dlatego warto zmienić życie i ruszyć na podbój rynku. Tym bardziej że dzisiaj nie musimy już odwiedzać okienek w urzędach i czekać w długich kolejkach. Wszelkie formalności załatwiamy w prosty sposób, szybko i bez wychodzenia z mieszkania. Brzmi świetnie, prawda? Sprawdźmy więc, jak założyć firmę przez Internet w kilku etapach, a konkretniej zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (skrót: CEIDG).

Etap pierwszy, czyli profil zaufany

Chcąc mieć własną firmę, tuż przed rejestracją musimy jednak wykonać pewne czynności. Mianowicie chodzi o stworzenie ePUAP. Jest to profil zaufany, dzięki któremu możemy uzyskać podpis elektroniczny pozwalający na potwierdzenie naszej tożsamości. Najlepszy bezpłatnym sposobem na założenie takiego profilu jest skorzystanie z konta bankowego. Wchodzimy więc w odpowiednią zakładkę na portalu: www.pz.gov.pl, a później sprawdzamy, czy nasz bank na pewno umożliwia stworzenie ePUAP. Jeżeli tak, to logujemy się na konto oraz wypełniamy specjalny formularz i na koniec go wysyłamy.

Rejestracja działalności

Kiedy już mamy nasz profil zaufany, pora przejść do kolejnego kroku. Jest nim oczywiście rejestracja jednoosobowej firmy. Odbywa się ona łatwo i bezproblemowo. Zaglądamy na stronę wspomnianej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tam wymagane są od nas pewne dane. Mowa np. o nazwie firmy, dacie urodzenie i numerze PESEL. Trzeba podać także m.in.: miejsce zamieszkania i adres, obywatelstwo oraz to, czy rodzaj wykonywanej działalności jest zgodny z PKD (Polską Klasyfikacją Działalności). Dużym udogodnieniem jest otrzymanie numerów REGON i NIP w „jednym okienku”. To błyskawiczny tryb, który nie wymaga składania w urzędzie skarbowym odrębnych formularzy. Wystarczy tylko jeden wniosek.

Wiemy już, jak założyć firmę przez Internet. Ostatnie kroki nie są co prawda obowiązkowe, ale też warto o nich napisać. Chodzi o posiadanie pieczęci firmowej i oddzielnego konta bankowego. Pieczęć jest dobrym pomysłem, gdyż stanowi spore ułatwienie. Dlaczego? Bo dzięki niej nie trzeba wpisywać ręcznie wielu danych. Poza tym powoduje, że wszystkie faktury są bardziej autentyczne. Z kolei mając osobne konto, możemy być pewni, że nasze prywatne pieniądze nie „poplątają się” z tymi firmowymi. Jest to bardzo wygodne.