botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

elektrozawór do nawadniania
Dom

Jaki elektrozawór do nawadniania wybrać?

Budowa wydajnego systemu nawadniania wymaga odpowiednich przygotowań i wyboru dobrego sprzętu. Jednym z urządzeń, które znacząco wpływają na jakość pracy instalacji, jest elektrozawór. Co to jest i jak wybrać odpowiedni model? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Co to jest elektrozawór?

Zasada działania elektrozaworów jest już praktycznie wyjaśniona w ich nazwie. Są to urządzenia, którymi steruje się za pomocą energii elektrycznej. Odpowiadają za odpowiedni przepływ wody i co za tym idzie, za nawadnianie wybranego obszaru. Ich budowa składa się z elektromagnesu, który przesyła impuls do zaworu otwierającego lub zamykającego przepływ wody. Tego typu urządzenia znajdują swoje zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie. Umożliwiają zbudowanie systemu, który umożliwia kontrolę przepływu wody.

Jakie są rodzaje elektrozaworów?

Wybór odpowiedniego modelu należy rozpocząć od zastanowienia się, do czego będzie służyć. Zgodnie z tym można już podjąć decyzję, jaki typ będziesz konieczny do zastosowania w instalacji. Najpopularniejsze są klasyczne elektrozawory. Ich działanie opiera się na przepływie impulsu elektrycznego. Jeśli jest dopływ prądu, wtedy zraszanie zostaje uruchomione. W przypadku wyłączenia dopływu prądu urządzenie przestaje działać.

Jeśli konstruujesz rozbudowaną instalację zraszającą, to możesz się zdecydować na elektrozawory dwu-, trzy-, lub czterodrożne. Mają one większą liczbę połączeń i łatwiej je będzie dopasować do Twojego systemu. Chciałbyś, żeby Twoja instalacja była rozbudowana i docierała do każdego miejsca Twoim ogrodzie lub na polu? Pieniądze na taką konstrukcję możesz zdobyć, jeśli zdecydujesz się na sprawdzone rozwiązanie, którym jest pożyczka na raty.

Elektrozawory – jak wybrać?

Jeśli wiesz już, jaki rodzaj elektrozaworu chcesz kupić, to teraz trzeba się zastanowić nad najważniejszymi właściwościami, które takie urządzenie powinno mieć. Przede wszystkim ważne jest to, żeby był wykonany z trwałego materiału. Sprzęt do nawadniania jest najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego, może to być PVC lub nylon. Nie ma większego znaczenia, jaki to materiał, ważne, żeby był odporny na działanie promieni słonecznych.

Wybierając elektrozawory, sprawdź też, czy mają możliwość ręcznej regulacji. To bardzo ważne, w przypadku awarii systemu. Dzięki temu wyłączysz tylko te elementy, które nie działają. Pozostałe elementy mogą nadal normalnie funkcjonować. Ręczna regulacja umożliwia też dostosowanie przepływu wody do Twoich potrzeb oraz możliwości. Takie modele są droższe od tych klasycznych, jednak warto dołożyć trochę pieniędzy, po to, żeby system lepiej funkcjonował. Jeśli potrzebujesz szybko zdobyć gotówkę, to przyda Ci się pożyczka na raty.

Wybierz też taki model, który będziesz mógł samodzielnie rozebrać. Praca w ogrodzie lub na polu wiąże się w tym, że do obudowy może dostać się piasek. Jeśli zawór będzie można otworzyć, to samodzielnie go wyczyścisz i cały system będzie nadal funkcjonować.