botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

ładna i funkcjonalna kuchnia
Dom

Czy ładna i funkcjonalna kuchnia może być niedroga? Sprawdź!

Jeśli właśnie stoisz przed koniecznością wymiany mebli kuchennych albo umeblowaniem tego pomieszczenia w nowo zamieszkanym domu czy mieszkaniu, z pewnością zastanawiasz się nad tym, z jakimi kosztami musisz się liczyć. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że górna granica ceny nowej kuchni może przebiegać bardzo wysoko. Jeśli jednak interesują cię ładne i funkcjonalne meble w rozsądny budżecie, wiedz, że są to realne oczekiwania.

Jakie meble kupić, żeby kuchnia była funkcjonalna?

Żeby urządzić funkcjonalną kuchnię, wcale nie musisz kupić dużej liczby rozmaitych mebli. Ważniejsza niż ich ilość jest prawidłowe rozmieszczenie oraz właściwe zagospodarowanie. Urządzając każdą kuchnię, pamiętaj o tzw. ciągu roboczym.

W miarę możliwości zadbaj o to, żeby:

  • zlewozmywak znajdował się stosunkowo blisko lodówki;
  • zmywarka została ulokowana tuż przy zlewozmywaku;
  • kuchenka znalazła się za zlewozmywakiem.

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli zarówno między lodówką a zlewozmywakiem, jak i między zlewozmywakiem a kuchenką zmieścisz szafki z blatem roboczym – to znacznie ułatwi pracę w kuchni. W mniejszej kuchni prawdopodobnie jeden z tych blatów będzie miał niewielki wymiar, postaraj się więc tak zagospodarować wnętrze, żeby zyskać przynajmniej jedno wygodne miejsce do pracy. Całość warto uzupełnić szafkami wiszącymi – są one szczególnie ważne w niewielkiej kuchni, w której nie da się ustawić wielu szafek stojących.

Miejsce do jedzenia i dodatkowy blat roboczy

Nawet kiedy posiłki jesz ze swoją rodziną w jadalni czy salonie, przy wygodnym i dużym stole, jeśli tylko wymiary kuchni na to pozwalają, warto wyposażyć ją w dodatkowe miejsce, przy którym będzie można zjeść szybkie śniadanie czy wykonać dodatkowe prace przy gotowaniu czy pieczeniu. To wcale nie musi być tradycyjny stolik. W niewielkich kuchniach świetnie sprawdzają się stoliki barowe, choćby takie jak w ofercie producenta mebli AKORD. Stosunkowo wąski, nie zajmuje wiele przestrzeni, a daje dodatkowe miejsce, które można wykorzystać nawet do pracy w domu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jaki kolor mebli kuchennych wybrać?

Wybierając meble do kuchni warto także dobrze przemyśleć kolorystykę. Być może czarne czy czerwone fronty są efektowne, jednak czy nie opatrzą się zbyt szybko? Do najbardziej bezpiecznych i ponadczasowych rozwiązań należy biel oraz drewno. Oczywiście wcale nie musi to być naturalne drewno, które jest drogie, a ponadto niespecjalnie nadaje się do kuchni, w której narażone jest na ciągłe działanie wody. W tym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się po prostu drewnopodobne okleiny – tańsze i bardziej funkcjonalne.