botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

malowanie farbą kredową
Dom Lifestyle

Samodzielne malowanie farbą kredową – poszczególne etapy

Od kilku lat w aranżacji wnętrz widoczny jest pewien bardzo popularny trend. Chodzi o malowanie farbą kredową. Z jej pomocą można bowiem dokonać świetnej metamorfozy mieszkania, a przede wszystkim znajdujących się w nim starych mebli.

Zalety farby kredowej

Produkt ten pojawił się na naszym rynku kilka lat temu. Teraz jest dostępny w wielu kolorach w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi. Warto go wybrać, ponieważ umożliwia łatwe i szybkie krycie starej powierzchni. Ale to oczywiście nie wszystkie plusy. Okazuje się, że także błyskawicznie wysycha i bardzo dobrze kryje. Farba ta jest bardzo gęsta i ma świetną przyczepność, a co więcej – jest w pełni bezpieczna i jednocześnie ekologiczna. Należy jeszcze wspomnieć, że nadaje się do malowania nie tylko drewna, ale także innych powierzchni.

Odpowiednie przygotowanie mebla

Zanim przystąpimy do samej czynności polegającej na malowaniu, najpierw musimy przygotować daną powierzchnię. Konieczne będzie więc umycie mebli, a później ocena ich stanu (widoczne dziury trzeba wypełnić) oraz wykonania (typ surowca). Następnie warto je odtłuścić płynem do naczyń i przeszlifować papierem ściernym. Możliwe jest także zastosowanie preparatów służących do ściągania wosków. W przypadku płaszczyzny drewnianej z sękami i wydzielającej żywicę konieczne będzie jeszcze użycie podkładu, czyli izolatora. Dzięki niemu nie pojawią się żadne podbarwienia.

Malowanie farbą kredową krok po kroku

Kiedy już mamy przygotowane nasze meble, pora zabrać się za dalszą pracę. Tuż przed nałożeniem pierwszej warstwy (musi to być farba kazeinowa, bo jest najbardziej trwała z tych kredowych i można ją zakupić w kilkunastu kolorach), trzeba oczywiście zastosować wspomniany wyżej podkład. Robi się to szczególnie wtedy, gdy drewno jest mokre oraz ciemne. Następnie kładziemy drugą, kryjącą warstwę dobrze wymieszanej farby kredowej o innej barwie. Kolejnym krokiem będzie przecieranie i woskowanie (ewentualnie lakierowanie). Na koniec nie zapominajmy o wypolerowaniu.

Farba rozprowadza się łatwo przy pomocy pędzla albo wałka (bardziej polecane jest to pierwsze narzędzie). Jeżeli jest ciemna, to pokryjemy nią całą powierzchnią szybko i bez problemu. W innym przypadku czynność trwa dłużej. Pociągnięcia pędzla muszą być długie, a malowanie odbywa się w każdą stronę (lewo, prawo itd.). Najważniejsze tylko, aby pamiętać o odczekaniu trzydziestu minut, aż farba kredowa wyschnie. Po tym czasie można przystąpić do nakładania następnej warstwy.