botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

dotacje dla firm
Biznes Lifestyle

Jakie wyróżniamy dotacje dla firm?

W dzisiejszych czasach założenie małej firmy nie zajmuje wiele czasu. Można to zrobić szybko i łatwo bez wychodzenia z domu. Wystarczy ciekawy pomysł i dostęp do internetu. Niestety często pojawiają się inne problemy na drodze, np. brak odpowiednich środków finansowych. Na szczęście istnieją różne dotacje dla firm, które pozwalają na stworzenie i dalsze prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Dotacje z Unii Europejskiej

W przypadku niewielkich firm, można ubiegać się np. o wsparcie z funduszy europejskich. Taki zastrzyk gotówki umożliwia rozwój naszej działalności. Co ciekawe, owa forma dofinansowania oferowana jest w wielu dziedzinach, nie tylko w obszarze związanym z rozwijaniem przedsiębiorstwa

Jednak, aby zdobyć dotacje unijne, należy przejść przez kilka etapów. Po pierwsze musimy dokładnie przedstawić, na co chcemy te pieniądze przeznaczyć. Po drugie konieczne jest wybranie odpowiedniego programu dopasowanego do rodzaju działalności. Kiedy owe formalności będziemy mieć za sobą, pozostaje jeszcze poszukanie instytucji, która ogłasza konkursy. Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji potrzebnych do opracowania zgłoszenia i przesłaniu wniosków w danym terminie, czekamy, aż wszystko zostanie pozytywne rozpatrzone.

Pomoc z urzędu pracy

Jeżeli chodzi o dotacje dla firm, to pomocną dłoń wyciąga także urząd pracy. Konkretnie oferuje niepodlegające zwrotowi dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Co trzeba zrobić, aby otrzymać środki? Konieczne jest złożenie kompletnego i jednocześnie dobrze wypełnionego wniosku, w którym umieścimy ciekawy, profesjonalny biznesplan. Oczywiście musimy także spełnić wiele innych zasad i wymogów formalnych, jakie są określone w wewnętrznym regulaminie urzędu pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 roku.

Kredyty bankowe oraz lokalny fundusz pożyczkowy

Dotacje dla firm mogą przybrać również postać kredytu zabezpieczonego hipoteką. Nie wymagane jest tutaj żadne poręczenie, ale młody przedsiębiorca musi mieć własną nieruchomość. Wówczas, załatwiając najważniejsze formalności przez internet, uzyska w miarę wysoką kwotę dofinansowania.

Jest jeszcze ostatni sposób na otrzymanie środków finansowych. Mowa o lokalnym funduszu pożyczkowym skierowanym głównie do mikroprzedsiębiorstw. To instytucja samorządowa, którą powołano w każdej gminie, pod warunkiem, że przystąpiła ona do projektu o nazwie „Samorządowa Polska”. Taką udzieloną pożyczkę młody, przyszły biznesmen, przeznaczy m.in.: na zakup budynków, maszyn, środków transportu oraz potrzebnych materiałów.