botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

co jeść żeby mieć energię
Lifestyle Zdrowie

Co jeść żeby mieć energię?

Na pewno nie jest normalne to, że dorosły człowiek jest ciągle zmęczony i nie ma na nic siły. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci podstawowe badania.

Dieta dorosłego człowieka

Brak energii może być związane z niewłaściwą dietą, w której brakuje witamin i składników odżywczych. Bardzo często dieta wegańska i wegetariańska są oskarżane o to, że nie dostarczają wystarczającej ilości żelaza i białka. Tymczasem nawet osoby, które bardzo często jedzą mięso, mogą być problemy z anemią. Warto więc pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na podstawowe badania, żeby dokładnie przeanalizować problem. Dieta dorosłego człowieka, który ma wiele zajęć, jest zestresowany i zmęczony, zazwyczaj odbiega od ideału, ludzie jedzą zdecydowanie zbyt mało owoców i warzyw, nie dostarczają organizmowi potrzebnych witamin, w ten sposób nie można prowadzić zdrowego trybu życia.

Kawa czy herbata?

Kawa dodaje energii ale tylko na chwilę, później znowu trzeba zmagać się ze spadkiem tej energii. Zamiast kupować napoje energetyczne i pić kilka kubków kawy dziennie, warto zainwestować w zdrową dietę i wprowadzić do życia aktywność fizyczną. Oczywiście jedna kawa dziennie nie zaszkodzi, można wypić ją dla smaku albo dla energii. Na pewno nie jest jednak normalne picie codziennie pięciu kubków kawy. Jeżeli ktoś potrzebuje tyle kofeiny, aby normalnie funkcjonować, to z pewnością potrzebuje konsultacji z lekarzem. Każdy człowiek, który czuje, że jego poziom zmęczenia nie jest normalny, powinien zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza. W życiu przychodzą różne etapy, czasami rzeczywiście ktoś ma prawo być bardziej zmęczony niż normalnie, bo na przykład urodziło się dziecko i noce są nieprzespane. Jednak jeżeli taki stan trwa zbyt długo, jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Białka, węglowodany i tłuszcze

Co jeść żeby mieć energię? Dieta musi być bogata we wszystkie witaminy, minerały, składniki odżywcze. Odpowiedni bilans pomiędzy węglowodanami, białkiem i tłuszczami jest niezbędny. Dlatego też nie warto rezygnować na przykład z tłuszczów, kupując wszystko z napisem light, ale warto przeanalizować swoją dietę pod tym kątem i postawić na zdrowe tłuszcze roślinne. Można za to zrezygnować lub ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Z pewnością wtedy poprawi się poziom cholesterolu i ogólne wyniki badań laboratoryjnych. Człowiek będzie też cieszył się lepszym samopoczuciem. Jedzenie ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Szkoda, że tak często jest to pomijane przez lekarzy podczas konsultacji.