botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

decoupage dla początkujących
Dom i wnętrza Lifestyle

Decoupage dla początkujących – najciekawsze porady

Patrząc na różne stare przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, wielu ludzi zastanawia się, czy jest możliwość nadania im nowego, atrakcyjnego wyglądu. Okazuje się, że istnieje pewna, sprawdzona i bardzo popularna metoda pozwalająca na taką czynność. Mowa o technice, która nazywa się decoupage (słowo pochodzi z języka francuskiego).

Czym dokładnie jest decoupage?

To nic innego jak technika polegająca na ozdabianiu przeróżnych spreparowanych powierzchni. Robi się to, przyklejając dekoracyjne serwetki albo grafiki wydrukowane na specjalnym papierze. Efekt jest niesamowity – całość prezentuje się bowiem tak, jakby była bezpośrednio pomalowana. Decoupage dla początkujących to na pewno idealna propozycja i hobby dla kreatywnych ludzi z ogromną, nieskończoną wyobraźnią. Co ciekawe, sposób ten ma rożne dodatkowe modyfikacje, dzięki którym da się pozłocić daną płaszczyznę.

Akcesoria potrzebne do decoupage

Jednak, aby rozpocząć niezwykłą przygodę z taką nieinwazyjną i uniwersalną techniką zdobniczą, trzeba najpierw zgromadzić (zakupić) kilka akcesoriów. Poza samym przedmiotem, który chcemy poddać renowacji (najlepsza okaże się na początek zwykła, zakurzona szkatułka), nie może zabraknąć innych elementów. Mowa chociażby o odpowiednim papierze albo nawet serwetkach obiadowych. Co więcej, przyda się także klej, pędzel z miękkiego włosia oraz lakier i biała farba. Mając te wszystkie narzędzia, możemy przystąpić do pracy.

Decoupage dla początkujących – poszczególne etapy

Czynność ta nie jest bardzo skomplikowana. Zaczyna się od przygotowania gruntu, a więc od oczyszczenia danej powierzchni. Następnie należy pokryć ją wspomnianą białą farbą (jedna warstwa wystarczy). Kiedy się to zrobi, pora wyciąć grafikę z arkusza i ostrożnie położyć ją na powierzchni. Tutaj swoją funkcję spełni klej, który należy dobrze rozprowadzić. Kiedy wyschnie, przystępuje się do ostatniego etapu, czyli do wykończenia powodującego, że krawędzie papieru nie będą widoczne. To zadanie odbywa się poprzez pokrycie udekorowanego przedmiotu kilkoma gładkimi warstwami lakieru.

Oczywiście, zanim w pełni opanuje się metodę decoupage, minie trochę czasu. Warto być jednak cierpliwym i na spokojnie, krok po kroku, zdobywać doświadczenie w tej, cieszącej się uznaniem, profesji. Dzięki niej w przyszłości ozdobi się również inne rzeczy, jak chociażby skrzynie, dziecięce zabawki, meble, wiele elementów składających się na wyposażenie wnętrz oraz wszelkie urządzenia kuchenne. Decoupage sprawia, że smutna szarość nabiera przyjemnej barwy.