botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

zdrowe tłuszcze
Zdrowie

Zdrowe tłuszcze – czy takie istnieją?

Masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi? Próbowałeś wielu diet i nic nie działa? Może powinieneś spróbować diety bogatej w zdrowe tłuszcze! Czyli jakiej? W końcu z jednej strony słyszymy, że tłuszcze są niezdrowe, z drugiej zaś, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak to więc z nimi jest, i która opinia jest prawdziwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są zdrowe tłuszcze
  • jakie wyróżniamy rodzaje tłuszczów
  • czy warto spożywać tłuszcze zwierzęce
  • jakie jeszcze tłuszcze są trudno przyswajalne

Czym są zdrowe tłuszcze?

Zdrowe tłuszcze to przede wszystkim takie tłuszcze, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków lub konserwantów. Ponadto są one również bogate w:

  • kwasy tłuszczowe, które pomagają w regulowaniu poziomu cholesterolu poziomu we krwi,
  • kwasy omega – 3 i omega – 6, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów, a także zapobiegają stanom zapalnym.

Jakie zdrowe tłuszcze wyróżniamy?

Zdrowe tłuszcze możemy podzielić na dwie kategorie.

Pierwsza z nich to tłuszcze nasycone. Jest to taka grupa, którą znajdziemy w naturalnych źródłach, takich jak ryby, oleje roślinne oraz orzechy.

Drugą grupą są tłuszcze nienasycone. Zwykle utrzymywane są w temperaturze pokojowej oraz mogą przyczynić się do utrzymania zdrowego cholesterolu. Są to głównie tłuszcze płynne, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek.

Tłuszcze zwierzęce – czy warto je spożywać?

tłuszcze zwierzęce

Tłuszcze zwierzęce, choć podawane w Polsce są nam od najmłodszych lat, to mimo wszystko nie należy ich spożywać. Są to tłuszcze wysokotłuszczowe, a takie nasz organizm trudno przyswaja. Powodują one również wiele chorób, takich jak miażdżyca czy nowotwory. Tłuszcze zwierzęce, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się przede wszystkim w składnikach pochodzenia zwierzęcego. Jest to, między innymi mięso, masło czy żółty ser.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że wyżej wymienione choroby nie są głównym i jedynym skutkiem jedzenia mięsa.

Pozostałe trudno przyswajalne tłuszcze

Niestety istnieje jeszcze więcej tłuszczów, których nasz organizm nie przyswaja, i których lepiej jest unikać w codziennej diecie.

Tłuszcze zawarte w mleku krowim i jego przetworach

Również one są wysokotłuszczowe i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Niektórzy mówią, że mleko krowim można spożywać, ale tylko jeśli jest chude. Niestety to tak nie działa. Tłuszcze te również są trudno przyswajalne, dlatego jeśli mamy możliwość, to unikajmy lub ograniczmy ilość ich spożywania.

Nabiał

Nabiał również nie należy do najzdrowszych produktów. Zawiera sztuczne substancje, które nie służą naszemu zdrowiu. Nabiał powinny spożywać tylko małe dzieci. W przypadku dorosłych lepiej również go odstawić.

Oczywiście pamiętajmy, żeby do wszystkiego podchodzić z głową. Jeśli przez całe dotychczasowe życie spożywaliśmy mięso, nabiał czy przetwory, to nie należy z nich rezygnować z dnia na dzień. Możemy w ten sposób zaszkodzić swojemu organizmowi. Dlatego, jeśli chcesz spróbować – podejdź do tego z odpowiednim przygotowaniem oraz stopniowo, bez pośpiechu.

Natomiast, jeśli nie chcesz lub z jakiegokolwiek innego powodu nie jesteś w stanie zrezygnować z tych składników w swojej diecie, to tego nie rób.