botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

siłownia w domu
Zdrowie

Siłownia w domu – co warto wiedzieć

Siłownia w domu, to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mają czasu chodzić do profesjonalnego klubu. Postaw na swoja własną domowa siłownię i ciesz się swobodą ćwiczeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakiego sprzętu potrzebujesz na sam początek
  • jakie są korzyści płynące z treningów i wzrostu siły masy mięśniowej
  • jakie są ćwiczenia, które należy wykonywać

Domowa siłownia – sprzęt potrzebny na sam początek

Domowa siłownia to marzenie wielu osób. W końcu nie musimy wychodzić z domu, a możemy ćwiczyć w wygodnym dla nas czasie. Nie musimy się także martwić, że ktoś zajął nam ulubione urządzenie. Ważne jest jednak, aby dobrze zaplanować swoją siłownię, ponieważ urządzenia są dosyć kosztowne. Na samym początku przygody z siłownią można kupić gumy miniband, hantelki i kettleball. To w zupełności wystarczy do wykonywania efektywnych treningów oraz pomoże w szybkim progresowaniu.

W późniejszym czasie możemy zdecydować się na zakup bieżni, rowerka stacjonarnego czy orbitreka. Dodatkowo, aby urozmaicić trochę aktywność i między treningami siłowymi wykonywać te spalające tkankę tłuszczową, możemy zakupić karnet na basen czy zajęcia fitness. Umożliwi nam to różnorodność treningów, dzięki czemu szybko się nie poddamy, a nawet zauważając efekty, będziemy chcieli trenować dalej i intensywniej.

Komponując własną siłownię domową możemy kupić odpowiednie odżywki i suplementy, które pomogą w osiągnięciu lepszych wyników. Nie jest to jednak konieczność. Warto spróbować i bez tego, czy w ogóle taka aktywność nam odpowiada i chcemy ją kontynuować w dłuższej perspektywie.

Siłownia w domu – jakie są korzyści płynące ze wzrostu siły i masy mięśniowej

Wzrost siły i masy mięśniowej to korzyści wynikające z treningów, oraz które przynosi przyjmowanie białka. Proteiny są nie tylko elementem budulcowym, ale także “budulcem” energetycznym.

Wszystkie procesy zachodzące w organizmie zużywają wiele energii, dlatego prawidłowa dieta jest kluczem do właściwego funkcjonowania organizmu. Białko pełni kluczową rolę w utrzymaniu równowagi między metabolitami i przyczynia się do wzrostu masy ciała. Wpływa również na wzrost siły i masy mięśniowej.

Białko to substancja, która jest niezbędna do budowy i utrzymania tkanki mięśniowej. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej wzrasta także siła mięśni.

Proteiny są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wpływają na wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Składnik ten, jest niezbędny do:

  • utrzymania prawidłowego metabolizmu węglowodanów i tłuszczów,
  • wzrostu siły mięśni,
  • utrzymywania prawidłowej równowagi wodnej w organizmie,
  • regulacji ciśnienia krwi,
  • utrzymywania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego,
  • wzrostu przemiany materii,
  • zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy.

Siłownia w domu – najważniejsze ćwiczenia, które należy wykonywać

siłownia w domu

Najważniejsze ćwiczenia do wykonywania na siłowni w domu to przede wszystkim ćwiczenia izometryczne. To takie, które nie wymagają ruchu, skupiają się na wzmacnianiu jednego konkretnego mięśnia oraz pomagają wzmocnić mięśnie i stawy.

Do ćwiczeń na brzuch należą, m.in.: plank, scyzoryk, brzuszki, odwrotne brzuszki, przyciąganie kolana do przeciwnego łokcia, unoszenie nóg leżąc.

Dodatkowo warto wykonywać ćwiczenia rozciągające. Najlepiej przed treningiem, by pobudzić mięśnie do działania oraz po treningu, by mięśnie i organizm wyciszyć i dać mu odpowiedni czas na zwolnienie. Pozwoli to zapobiec kontuzjom, a także pomoże w utrzymaniu elastyczności ciała.