botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

Walka z przeziębieniem
Zdrowie

Walka z przeziębieniem – jak poradzić sobie z objawami przeziębienia?

W okresie jesienno-zimowym każdy zadaje sobie pytanie: co na przeziębienie? Złe samopoczucie, gorączka, kaszel czy katar mogą skutecznie zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Nie warto jednak poddawać się chorobie. Należy podjąć z nią walkę. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii, objawy mogą ustąpić nawet w ciągu kilkunastu godzin. Przeziębienie nie musi wiązać się z wieloma dniami spędzonymi w łóżku, bez znajomych i ze zwolnieniem z pracy. Odpowiednie działania skrócą czas choroby i pozwolą wrócić do codziennych zajęć.

Sposoby na przeziębienie 

Podczas walki z chorobą każdy może stosować leki na przeziębienie lub postawić na domowe metody. Jeśli chodzi o leki, to zaleca się stosowanie pyralginy, aspiryny czy ibupromu. Mają działanie przeciwbólowe, więc zredukują ból mięśni, stawów oraz głowy. Oprócz tego działają także przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, zatem zwalczą uciążliwą gorączkę i będą wsparciem dla organizmu w walce z toczącymi się w jego obrębie stanami zapalnymi. Podczas choroby warto sięgnąć także po zestaw witamin. Szczególnie cenne będą witaminy C oraz D, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. 

Tabletki na przeziębienie nie są jedynymi sposobami, po które można sięgnąć. Poza nimi niezwykle popularne oraz skuteczne w walce z chorobą są domowe sposoby. Wśród nich szczególnie cenione są: 

  • domowe syropy z cebuli, imbiru oraz pigwowca – zawierają dużą ilość witaminy C, pomagają zwalczyć kaszel i łagodzą ból gardła;
  • napar z mleka, czosnku, masła oraz miodu – to najczęściej stosowany domowy sposób, który działa na przeziębienie niczym antybiotyk. Nie należy jednak przesadzać z ilością czosnku, by nie podrażnić żołądka i nie zaburzyć pracy całego układu trawiennego;
  • zimowe herbaty z dodatkiem dużej ilości soku z cytrynu, miodu, imbiru oraz goździków – zawierają dużą ilość witaminy C, mają rozgrzewające działanie, nawadniają organizm i łagodzą ból gardła;
  • grzane wino z dodatkiem pieprzu – wzmocni organizm i rozgrzeje ciało od wewnątrz. Należy pamiętać, by nie łączyć alkoholu z żadnymi tabletkami;
  • herbata z domowymi nalewkami – szczególnie cenne są nalewki z jeżyn, dzikiej róży, aronii. Zawierają substancje, które wzmacniają organizm w walce z chorobą, przyspieszają regenerację i dodają energii.

Dbanie o kondycję w czasie przeziębienie 

W trakcie przeziębienia bardzo ważne jest to, by o siebie zadbać. Poza tabletkami na przeziębienie czy domowymi sposobami na walkę z chorobą, warto pamiętać o stałym kontrolowaniu swojego stanu. Należy mieć zawsze pod ręką termometr bezdotykowy – w swoim asortymencie ma go każda apteka internetowa. Oprócz tego ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie – obok łóżka należy postawić butelkę wody i regularnie po nią sięgać. Należy także dużo wypoczywać, pozwolić sobie na taką ilość snu, jakiej potrzebuje nasz organizm. Nie należy myśleć o tym, że zawsze jest coś do zrobienia i nie można sobie pozwolić na chwilę relaksu. 

Niezwykle ważne jest także pomieszczenie, w którym dana osoba będzie zdrowieć. Ważne jest to, by panowała w nim odpowiednia temperatura. Nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ może to przeszkadzać w walce z gorączką. Nie może być również zbyt zimno. Szacuje się, że optymalna temperatura do snu to 16-19 stopni Celsjusza. Jeśli jest cieplej, trudno zasnąć. Gdy jest chłodniej, dodatkowo pogarsza się stan zdrowia chorego. Pomieszczenia w domu należy również regularnie wietrzyć, aby powietrze było czyste, świeże i wspomagało układ oddechowy w walce z infekcją.