botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

obrazy z roślin
Dom Lifestyle

Jak zrobić żywy obraz z roślin?

Rośliny w mieszkaniu okazują się niezbędne. To dlatego żywy obraz z roślin staje się hitem w ostatnich czasach. Są nie tylko elegancką i prostą dekoracją, ale również mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Kwiaty ustawiamy na parapetach, kwietnikach oraz wieszamy na ścianach. Nie każdy wie, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Można powiesić je również na całej ścianie. Jak zrobić samodzielnie taką kompozycją?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać kwiaty do wertykalnego ogrodu
  • jak zamontować obraz z żywych roślin
  • jak dbać o rośliny

Przeczytaj także: Jakie rośliny bezpieczne dla kota?

Jak wybrać kwiaty do wertykalnego ogrodu?

Przed podjęciem decyzji o stworzeniu ściany z roślinami warto zastanowić się jakie warunki mamy w domu. Trzeba mieć na uwadze, że każda roślina jest inna i każda musi mieć zapewnione inne warunki do rozrostu. Zatem powinno się przeczytać wcześniej o danych roślinach, co możemy im dać w mieszkaniu. Obraz z roślin choć potrafi pięknie się prezentować, to jednak potrzeba przy nim trochę pracy, aby utrzymać go w barrdzo dobry stanie.

Żywy obraz z roślin musi być odpowiednio dobrany do warunków, w których będzie rósł. Bardzo ważne jest nasłonecznienie i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Niewiele roślin dobrze czuje się z brakiem odpowiednich warunków do rozwoju. Sprawdzą się tutaj takie rośliny jak: epipremnum, dracena, wszelkie monstery, kalatea czy nawet paproć.

Kolejnym elementem jest system korzeniowy, który powinien potrzebować niewiele miejsca. W takich warunkach dobrze radzą sobie bluszcze, zielistki, mech, skrzydłokwiaty. Można również wykonać żywy obraz z roślin wykorzystując sukulenty. Ich potrzeby są bardzo ograniczone.

Monstera, sansewieria czy areka również będą wyglądały bardzo atrakcyjnie. Układając kwietną kompozycję koniecznie należy zwrócić uwagę na kolorystykę roślin. Ciemniejsze i jaśniejsze liście można wykorzystać, by ułożyć interesujący obraz. Możesz także ułożyć je względem wielkości liści. Tu możesz wykazać się kreatywnością!

Jak zamontować obraz z roślin?

Sposobów na zamontowanie roślin na ścianie może być całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, jaki mamy na nie pomysł oraz możliwości jej wykonania. Poniżej przedstawiam trzy główne z nich:

Chcąc stworzyć niewielką kompozycją z roślin można wykorzystać drewniane ramki, na które naciągniemy metalową siatkę. Po bokach należy zamontować deseczki, a z tyłu „plecy” obrazu. Tak stworzoną przestrzeń należy wypełnić ziemią ogrodową. Warto zakupić jej kilka rodzajów, piasek, torf, perlit i wiele więcej. Wymaga się tego, ponieważ każda roślina potrzebuje innego podłoża. Następnie rośliny sadzimy przez niewielkie oczka siatki. Jest to praca, która z pewnością wymaga precyzji i wytrwałości, ale efekty na pewno wynagrodzą podjęty trud.

Innym sposobem na stworzenie zielonej ściany jest wykorzystanie gotowych pojemników. Żywe obrazy z roślin można umieszczać w dowolnie łączonych modułach, które można samodzielnie komponować tworząc z nich interesujące kształty.

To idealny sposób dla osób, które nie lubią nudy, a w domu cały czas coś robią mniejsze i większe przemeblowania.

Koniecznie pamiętaj, że cała kompozycja z pewnością będzie miała bardzo dużą wagę. Dlatego do jej stworzenia warto wykorzystać ścianę nośną, która powinna być solidna. Do takiej kompozycji ścianki z karton – gipsu mogłyby okazać się zbyt delikatne.

Jak dbać o rośliny?

obrazy z roślin

Żywe obrazy z roślin nie muszą być wymagające. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebują opieki. Gatunki, które znajdą się na ścianie powinny zadowalać się niewielką ilością wody. Część kwiatów może zadowolić się wyłącznie spryskiwaniem.

Warto również zadbać o automatyczne nawadnianie kwiatów. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale również bardzo korzystne dla roślin. Nie można zapomnieć również o nawożeniu roślin. Dzięki temu będą zdrowe i bujne.

Kolejnym elementem jest systematyczne przycinanie. Ogród wertykalny ma bardzo ograniczoną powierzchnię. Rośliny należy zatem bardzo kontrolować, by te silniejsze nie przyćmiły tych słabszych. Przycinanie jest jedynym sposobem na zachowanie odpowiednich proporcji.

Na koniec, jak więc widzisz możesz niskim kosztem uzyskać naprawdę coś pięknego i urozmaicającego mieszkanie. Nie zapominaj jednak o najważniejszym – zapewnieniu roślinom należytych warunków.