botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

żywe obrazy z roślin
Dom i wnętrza Lifestyle

Jak zrobić żywy obraz z roślin?

Rośliny w mieszkaniu okazują się niezbędne. Są elegancką dekoracją, ale również mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Kwiaty ustawiamy na parapetach, kwietnikach oraz wieszamy na ścianach. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Żywe obrazy z roślin to hit ostatnich lat. Jak zrobić samodzielnie taką kompozycją i jak o nią dbać?

Jak wybrać kwiaty do wertykalnego ogrodu?

Żywe obrazy z roślin muszą być odpowiednio dobrane do warunków, w których będą rosły. Bardzo ważne jest nasłonecznienie. Niewiele roślin dobrze czuje się z niewielką ilością światła.

Kolejnym elementem jest system korzeniowy, który powinien potrzebować niewiele miejsca. W takich warunkach dobrze radzą sobie bluszcze, zielistki, mech, skrzydłokwiaty. Można również wykonać żywe obrazy z roślin, które są sukulentami. Ich potrzeby są bardzo ograniczone.

Monstera, sansewieria czy areka również będą wyglądały bardzo atrakcyjnie. Układając kwietną kompozycję koniecznie należy zwrócić uwagę na kolorystykę roślin. Ciemniejsze oraz jaśniejsze liście można wykorzystać, by ułożyć interesujący obraz.

Jak zamontować obraz z żywych roślin

Chcąc stworzyć niewielką kompozycją z roślin można wykorzystać drewniane ramki, na które naciągniemy metalową siatkę. Po bokach należy zamontować deseczki, a z tyłu „plecy” obrazu. Tak stworzoną przestrzeń należy wypełnić ziemią ogrodową. Rośliny sadzimy przez niewielkie oczka siatki. Jest to praca, która wymaga precyzji i wytrwałości, ale efekty wynagrodzą podjęty trud.

Innym sposobem na stworzenie zielonej ściany jest wykorzystanie gotowych pojemników. Żywe obrazy z roślin można umieszczać w dowolnie łączonych modułach, które można samodzielnie komponować tworząc z nich interesujące kształty.

Koniecznie należy pamiętać, że taka kompozycja może mieć dużą wagę. Warto wykorzystać do jej stworzenia ścianę nośną, która jest solidna. Ścianki z karton-gipsu mogą okazać się zbyt delikatne.

Jak dbać o rośliny?

Żywe obrazy z roślin nie są wymagające. Nie znaczy to, że nie potrzebują opieki. Gatunki, które znajdą się na ścianie powinny zadowalać się niewielką ilością wody. Część kwiatów zadowoli się wyłącznie spryskiwaniem.

Warto również zadbać o automatyczne nawadnianie kwiatów. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale również bardzo korzystne dla roślin. Nie można zapomnieć również o nawożeniu roślin. Dzięki temu będą zdrowe i bujne.

Kolejnym elementem jest systematyczne przycinanie. Ogród wertykalny ma bardzo ograniczoną powierzchnię. Rośliny należy bardzo kontrolować, by te silniejsze nie przyćmiły tych słabszych. Przycinanie jest jedynym sposobem na zachowanie odpowiednich proporcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *