botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

Olej rzepakowy
Moda

Olej rzepakowy – właściwości i przeznaczenie

Rzepak to roślina, która zaczyna kwitnąć z początkiem wiosny. Pola rzepaku zachwycają wtedy swoim charakterystycznym, żółtym kolorem. Najpopularniejszym produktem wyrabianym z rzepaku jest bez wątpienia olej. Znajduje on swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, choć właśnie tam pojawia się najczęściej. Rzepak posiada szereg właściwości zdrowotnych, dlatego warto, by zagościł w naszym menu na stałe. Zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki powinny stanowić nieodłączny element codziennej diety. Powinny znaleźć się w niej węglowodany, białka i tłuszcze. Są to makroskładniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Olej rzepakowy – złoto zamknięte w butelce

Olej rzepakowy jest prawdziwym bogactwem cennych witamin. Zawiera między innymi witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E oraz K. Witamina A odgrywa znaczny udział w procesie widzenia. Ponadto, wpływa na prawidłową produkcję erytrocytów i szybsze gojenie ran. Natomiast, witamina D korzystnie wpływa na układ immunologiczny, nerwowy oraz mięśniowy. Przeciwutleniacze zawarte w witaminie E chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a jej przeciwzapalne właściwości pomagają w leczeniu wielu chorób. Witamina K odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowego stężenia krzepnięcia, a także odgrywa ważną rolę w gospodarce wapniowej. Oprócz tak ważnych witamin, w oleju rzepakowym można znaleźć kwasy omega-6 i omega-3, które są niezwykle ważne w codziennej diecie. Istotny jest prawidłowy stosunek tych kwasów, optymalny powinien wynosić 4:1. Prawidłowe proporcje pomiędzy kwasami omega-6 a omega-3 działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Poza tym, korzystnie wpływają na ciśnienie krwi. Ze względu na wysoką zawartość witamin i kwasów omega, olej rzepakowy stanowi niemałą konkurencję dla innych olejów roślinnych.

Olej rzepakowy nie tylko w kuchni

Olej rzepakowy doskonale nadaje się do smażenia. Jest uniwersalny w smaku, dlatego sprawdzi się także jako baza dressingu do sałatek. Jeżeli myślimy o obróbce termicznej potrawy, warto sięgnąć po rzepakowy olej rafinowany, który pozbawiony jest substancji mogących niekorzystnie wpływać na zdrowie w wysokich temperaturach. Do przygotowania dań nie wymagających gotowania, pieczenia czy smażenia doskonale sprawdzi się olej rzepakowy tłoczony na zimno. Oprócz swojego szerokiego zastosowania w kuchni, olej rzepakowy można wykorzystać także podczas domowego spa. Sprawdzi się podczas olejowania włosów, nadając im miękkości i gładkości, a także podczas pielęgnacji skóry. Doskonale ją nawilży, ujędrni i złagodzi swędzenie. Stosując olej rzepakowy na skórę, można zminimalizować jej starzenie i zapobiec powstawaniu nowych zmarszczek.

Prawdziwy skarb

Na stronie olejrzepakowy.com można znaleźć wiele ciekawostek na temat oleju rzepakowego. Warto go docenić ze względu na jego właściwości prozdrowotne, a także dlatego, że jest on prawdziwym skarbem polskich i europejskich pól. Mówi o tym program edukacyjno-promocyjny ,,Olej rzepakowy skarbem Europy”, który realizowany jest w Polsce i we Francji – w krajach, które stanowią dwa największe rynki rzepakowe w Europie. Celem programu jest podniesienie świadomości konsumentów na temat właściwości zdrowotnych olejów roślinnych, zwracając szczególną uwagę na olej rzepakowy, a także zwiększenie spożycia olejów pochodzenia roślinnego.