botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

tapetowanie krok po kroku
Lifestyle

Tapetowanie krok po kroku – na co zwrócić uwagę?

Każda osoba, która zamierza w niedługim czasie przeprowadzić remont pokoju, zastanawia się, czy lepiej pomalować ściany, czy może jednak zastosować tapetę. Okazuje się, że ten drugi sposób także ma sporo zalet. Pozwala na ukrycie różnych brzydkich niedoskonałości ścian, a nawet na większą dowolność w trakcie samej aranżacji konkretnego wnętrza. W artykule opiszemy ogólnie, jak odbywa się tapetowanie krok po kroku i podpowiemy, czym kierować się przy kupnie takiego popularnego materiału.

Odpowiedni wybór tapety

Na początku, zanim zabierzemy się do pracy, musimy zakupić odpowiednią tapetą. Niektórym ludziom kojarzy się ona z dawnymi czasami i bardzo złym gustem. Jednak dzisiaj nie jest już synonimem kiczu. Można ją bowiem zakupić w wielu nowoczesnych sklepach z artykułami budowlanymi. Dostępna jest w takich niezwykłych wzorach i rodzajach, że naprawdę cieszy oko. Co więcej, zawsze jest dopasowana do danego pomieszczenia. Wyróżniamy chociażby tapety żakardowe, winylowe (ich zaleta to zmywalna powierzchnia), papierowe, korkowe, a nawet z włókna szklanego oraz niesamowicie wyglądające fototapety. W przypadku remontu kuchni warto zaopatrzyć się w okleinę ścienną odporną na wodę i wszelkie zabrudzenia. Nie zapominajmy oczywiście o specjalnych narzędziach i elementach, takich jak: trwały klej, ostry nóż czy szczotkę służącą do dociskania tapety bezpośrednio do ściany (dzięki niej nie będą się pojawiać widoczne pęcherzyki powietrza).

Przygotowanie ścian i tapetowanie krok po kroku

Mając już wybraną piękną tapetę, pora przygotować ściany. Ścieramy więc z nich starą farbę, dokładnie osuszamy i czyścimy. To nie wszystko. Ważne jest także umiejętne wyrównanie powierzchni przy pomocy gładzi szpachlowej oraz odpowiednie, wcześniejsze zagruntowanie (do tego służy profesjonalny roztwór o właściwościach głęboko penetrujących). Kiedy wykonamy te bardzo ważne czynności, czekają nas kolejne zadania. Mowa nałożeniu kleju na tapetę, a następnie przykładaniu materiału na ścianę. Robi się to zgodnie z kierunkiem, jaki jest oznaczony na danej rolce i w taki sposób, aby uniknąć nachodzenia poszczególnych kawałków na siebie.

Jak więc widać, samo tapetowanie krok po kroku nie jest jakoś strasznie skomplikowane. Jednak, jeżeli mamy dwie lewe ręce, nie jesteśmy cierpliwi i szkoda nam cennego czasu, to pracę taką możemy zlecić znacznie bardziej doświadczonym fachowcom. Oni cały zabieg przeprowadzą dość szybko i starannie. Na pewno sprawią, że na sto procent będziemy zadowoleni.