botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

Lifestyle

Motywacja do pracy – skąd ją brać?

Motywacja do pracy, nauki, ćwiczeń czy odchudzania, to coś przed czym potrafimy bronić się rękami i nogami. Dlaczego, skoro to właśnie ona jest tak ważnym aspektem przy realizowaniu postawionych celów na polu zawodowym, a także na polu osobistym.

Jeśli też czasem mierzysz się z tym problemem, to zapraszam do dzisiejszego artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • skąd brać motywację
  • jak się motywować do pracy
  • czy zmiana pracy może pomóc

Skąd brać motywację?

Już pewnie nie raz robiłeś rzeczy w pracy, które cię nudziły, nie interesowały lub których po prostu nie rozumiałeś. W takich przypadkach spadek motywacji, mogło by się rzec, jest czymś naturalnym. Odkładanie zadań czy problemów nie jest najlepszym wyjściem z tej sytuacji. Chociaż chciałoby się je odłożyć na następny dzień lub odłożyć w czasie, to nie jest to najlepsze wyjście. Kolejny dzień przyjdzie bardzo szybko, a co za tym idzie – odłożone zadanie do wykonania.

W takich przypadkach kluczowe jest, oczywiście odpowiednie nastawienie. Nie zwlekaj więc, weź się do działania. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej będziesz miał to za sobą!

Jak się motywować do pracy?

Sposobów do czerpania motywacji jest naprawdę sporo. Poniżej kilka z nich, z których warto korzystać.

Motywacja do pracy a wyznaczanie celów

Nie ma chyba nic gorszego, niż wykonywanie zadań w pracy, trenowanie czy chudnięcie, bez wyznaczonego celu. Przecież to cel wyznacza jakie korzyści uzyskamy po jego osiągnięciu. Dzięki temu realizujemy nasze pragnienia.

Warto też zadbać o to, aby wyznaczony cel był mierzalny. Zamiast za cel ustalać sobie schudnięcie 20 kg, dąż najpierw do zrzucenia pierwszych 5 kg. Jak już dany cel osiągniesz, możesz pójść dalej i motywować się w utracie kolejnych zbędnych kilogramów.

To samo tyczy się pracy. Nie stawiaj sobie za cel osiągnięcia stanowiska kierowniczego, kiedy dopiero zaczynasz daną pracę. Ustal sobie cel zdobycia tytułu pracownika czy wyróżnienia się spośród innych.

Wrzuć na luz

motywacja do pracy

Nie ma nic gorszego niż pracowanie przez cały czas na najwyższych obrotach. Dlatego czasem lepiej odpuścić, udać się na krótkie wakacje lub wyjazd za miasto, który już oczyści nasz umysł i pozwoli do pracy wrócić z nową motywacją.

Motywacja do pracy a nagradzanie się

Choć system nagród i kar jest powszechnie znamy, to najczęściej stosujemy wobec siebie tylko i wyłącznie kary. Od dziś, zacznij się nagradzać. Nawet 5 minut w ciszy z kubkiem kawy przed pracą czy spotkanie ze znajomymi pomoże już w znacznym stopniu dostarczyć nam sił i motywacji do pracy, na kolejny w niej czas.

Nie odmawiaj zatem sobie korzystania z tych przyjemności, a się im poddaj.

Zmiana pracy jako ostateczność?

Zmiana pracy jest ostatecznym wyjściem w przypadku gdy jesteśmy niezadowoleni ze swoich aktualnych warunków pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że łatwiej jest znaleźć pracę niż ją utrzymać, a przecież nie chcemy cały czas jej zmieniać, szukać nowej i uczyć się wszystkiego na nowo. Z tego powodu warto w pierwszej kolejności starać się wypracować w swojej pracy dogodne warunki pracy.