botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

inwestowanie w monety
Biznes Lifestyle

Czy inwestowanie w monety jest opłacalne?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób planuje inwestować w monety. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaka strategia inwestycyjna będzie przynosiła najlepsze rezultaty. Na co dokładnie należy zwrócić szczególną uwagę?

Co jest najważniejsze podczas kupowania monet?

Zdecydowanie najbardziej istotne znaczenie będą miały: wielkość emisji oraz unikalność numizmatu. Jak wiadomo im dana moneta będzie rzadsza, tym jej cena będzie wyższa. Godny uwagi jest fakt, że w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się monety z Janem Pawłem II.

Czym numizmaty różnią się od monet kolekcjonerskich?

Należy mieć świadomość, że numizmaty są to w najprostszym możliwym ujęciu dawne monety lub medale o wartości zabytkowej, historycznej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wspomnianymi numizmatami na pewno nie będą produkty wydawane systematycznie przez Mennicę Polską. Z kolei monety kolekcjonerskie to monety okolicznościowe wykonane ze złota lub srebra.

Inwestowanie w monety – czy kupowanie unikatowych numizmatów w długim horyzoncie inwestycyjnym będzie dobrym rozwiązaniem?

Należy mieć świadomość, że powodzenie takiej inwestycji jest stosunkowo duże. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na początku stycznie 2018 roku na jednej z aukcji w Stanach Zjednoczonych sprzedano monetę 100 dukatów Zygmunta III Wazy za astronomiczną kwotę wynoszącą 2,16 miliona dolarów. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że na świecie dostępnych jest tylko sześć takich monet.

Warto wiedzieć, że czasami może dojść do sytuacji, w której zostanie zwiększona podaż określonej monety. Może to tyć spowodowane np. odnalezieniem skarbu. Należy mieć świadomość, że takie sytuacje przeważnie mają miejsce w przypadku średniowiecznych monet. Jak wiadomo wzrost podaży doprowadzi do spadku ceny.

Co jeszcze warto wiedzieć o inwestowaniu w monety?

Bardzo duża liczba osób zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem będzie inwestowanie w woreczki mennicze. Jest to bardzo podobna inwestycja do monet Nordic Gold. Osoba zainteresowana nabywa tego rodzaju monety po cenie nominalnej. Można mieć tym samym pewność, że nie straci się na inwestycji, gdyż monety zachowają wartość nominalną.

Bardzo często w woreczkach można znaleźć interesujące rzeczy. Godny uwagi jest fakt, że jeden z kolekcjonerów dostrzegł, że posiada 40 sztuk jednogroszówek mających awers odwrócony o około 45 stopni. Są to monety zdecydowanie bardziej poszukiwane. Zawsze będą znacznie wyżej wyceniane od wartości nominału. Kolekcjonerzy szukają monet z błędami.