botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

pielęgnacja skóry
Lifestyle

Pielęgnacja skóry – domowe sposoby

Pielęgnacja skóry to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale także dbanie o higienę i unikanie czynników, które mogą ją podrażniać. Dzięki należytemu dbaniu o nią, skóra jest gładka, elastyczna i pełna blasku. Jak dostosować pielęgnację skóry do jej potrzeb i typu?

W tym artykule dowiesz się:

  • jak dbać o skórę
  • jakie i jak można wykonać domowe peelingi
  • jakimi składnikami nawilżać skórę
  • jak dobrać środki do pielęgnacji skóry
  • że pielęgnacja skóry to nie tylko kosmetyki

Jak dbać o skórę?

Jak pielęgnować skórę, aby nie traciła swojego blasku i była idealnie nawilżona? Chcąc o nią zadbać nie musimy od razu kupować mnóstwa kosmetyków, które dadzą nam oczekiwane efekty. Możemy zrobić je sobie sami wykorzystując składniki, które z pewnością większość we własnej kuchni posiada.

Peeling z wykorzystaniem składników z kuchni

Chcąc zadbać o skórę warto wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu peeling. Można go zrobić w szybki sposób z wykorzystaniem kilku składników.

  1. Peeling kawowy – potrzebujesz jedynie zmielonej kawy oraz gorącej wody. Należy zalać ją tak, aby przykryć w całości kawę. Jeśli kawa się zaparzy – można śmiało wykonywać peeling.

Chcąc być bardziej ekologicznym i nie marnować składników, możesz złuszczanie naskórka wykonać fusami po już wypitej kawie. Dotyczy to jednak tylko przypadków, kiedy nie dodajesz do niej mleka.

Peeling ten nie tylko usunie naskórek, a także rozjaśni skórę.

  1. Peeling cukrowy – wystarczy wymieszać odrobinę dowolnego cukru z olejem oraz miodem. Wykonując taki peeling zadbamy od razu również o nawilżenie skóry.

Nawilżanie skóry

pielęgnacja skóry

Najważniejszą rolę odgrywa jednak nawilżenie skóry. To ono zapewnia zdrowy blask i elastyczność. Można osiągnąć je dwoma prostymi sposobami.

  1. Oczywiście pierwszym z nich jest odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz, tj. picie wystarczającej ilości wody. Jeśli będziemy w tym regularni, to ten sposób zapewni nam najlepsze i długotrwałe efekty.
  2. Drugim sposobem jest użycie odpowiednich kosmetyków lub produktów jakie posiadamy w kuchni, np. oleju kokosowego, migdałowego, rycynowego, z awokado czy z pestek winogron.

Takie natłuszczanie skóry najlepiej wykonywać co dwa dni oraz około 30 min przed myciem, tak aby składniki miały czas na zadziałanie. Dla lepszego efektu, oleje możesz dodawać również do kąpieli.

Pielęgnacja skóry twarzy

Dbając o pielęgnację skóry nie należy zapomnieć o twarzy. Ważnym krokiem w jej dbaniu jest dogłębne oczyszczanie. W całym procesie, jest to obowiązkowy etap. Nigdy nie należy go pomijać. Po całym dniu trzeba ją umyć z codziennych zabrudzeń, tj. pot, czasem makijaż, kurz czy drobnoustroje.

Najlepiej wykonywać dwuetapowe mycie twarzy za pomocą olejów i następnie pianką lub żelem.

Na koniec warto zabezpieczyć barierę hydrolipidową nakładając kosmetyki nawilżające, np. stosując okład z pietruszki i jabłka. Składniki te nadają się nie tylko do spożycia. Taki okład zapewnia nawilżenie, wygładzenie i rozjaśnienie. 

Środki do pielęgnacji skóry

Ważne jest, aby odpowiednio dobrać stosowane środki do pielęgnacji skóry.

Jeśli posiadasz skórę wrażliwą nie wykonuj zbyt często, gruboziarnistego peelingu. Unikniesz tym samym podrażnienia skóry.

Jeśli domowe sposoby to dla twojej skóry zbyt mało, możesz wdrożyć do pielęgnacji kosmetyki zakupione w drogeriach. Najlepiej, aby były one naturalne i bogate w składniki aktywne. Tyczy się to tak samo peelingów, jak i produktów nawilżających.

W kremach warto szukać różnych olejów, aloesu czy kwasu hialuronowego. To one odpowiadają za jędrność i zdrowy wygląd skóry.

Warto pamiętać, że skórę możemy nawilżać codziennie. Dotyczy to szczególnie najczęściej przesuszających się miejsc, tj. dłoni, łokci, kolan, a nawet ust.

Pielęgnacja skóry to nie tylko kosmetyki

Pielęgnacja skóry, to nie tylko używanie kosmetyków. Możesz o nią zadbać pijąc ziołowe herbaty, unikając stresu czy odpowiednio się wysypiając.

Nie od dziś wiadomo, że otaczający nas świat ma ogromny wpływ na organizm. Warto zapewniać sobie chociaż to minimum.

Jak zatem widzisz dbanie o skórę wcale nie jest takie trudne i czasochłonne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wygospodarować jedynie trochę czasu w tygodniu. Jest to też idealny moment dla siebie. Możesz urządzić małe SPA w domu i zrelaksować się, np. po ciężkim dniu.