botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

praca budowlanka
Lifestyle Praca

Praca budowlanka – czy praca w branży budowlanej to dobry sposób na duże pieniądze?

Każdego roku wielu młodych ludzi zaczyna pracę w branży budowlanej. Najczęściej jest to sposób, aby dorobić do domowego lub studenckiego budżetu. Niektórzy jednak zostają w tej branży już na stałe. Czy praca budowlanka się opłaca? Na co należy zwrócić uwagę przy analizie ofert?

Praca na budowie

Praca na budowie na pewno nie jest łatwa. Trzeba sporo siły i motywacji, aby sobie poradzić. Duży wysiłek każdego dnia, i to przez wiele godzin, potrafi zmęczyć nawet bardzo silnych mężczyzn. Dobrze, kiedy wynagrodzenie za pracę jest odpowiednie i daje satysfakcję. Jednak praca w branży budowlanej to nie tylko praca fizyczna. Wielu absolwentów budownictwa pracuje przy odpowiedzialnych projektach. Jak więc widać, w branży tej jest miejsce dla wielu osób, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Umowa jest bardzo ważna!

Pracując na budowie warto szczególnie zadbać o swoją umowę z pracodawcą. Najczęściej będzie to umowa o pracę, ale zdarzają się oferty pracy na umowę zlecenie. Ważne, aby w umowie były zawarte najważniejsze kwestie – wynagrodzenie, a także zakres obowiązków. Praca na budowie to praca w szczególnych, trudnych warunkach. Zatem wcześniej trzeba przejść specjalne badania lekarskie, które wskażą, czy nie ma przeciwwskazań medycznych do wykonywania takich zadań. Praca na budowie to między innymi praca na dużej wysokości, czyli zgodnie z prawem pracy, trzeba zbadać, czy u kandydata nie występują pewne zaburzenia, które mogłyby eliminować go z takiej pracy.

Zasady BHP

W branży remontowej i budowlanej bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety, wyniki kontroli często ujawniają zaniedbania w tej dziedzinie. Pracownicy nie zabezpieczają odpowiednio miejsca pracy, chodzą bez kasków, a budowa nie jest wystarczająco oznakowana. Za łamanie zasad BHP na budowie pracodawcy grożą surowe konsekwencje. Na budowach często zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, których można by było uniknąć, przestrzegając przepisów BHP. Dlatego też należy zwrócić na ten aspekt uwagę przy planowaniu pracy. Należy zwracać uwagę pracownikom tak często, jak trzeba, by zrozumieli, że to dla ich dobra. Zdrowie i życie jest najważniejsze.

Zarobki na budowie

Niektórzy uważają, że na budowie można sporo zarobić. Wiele zależy od umiejętności i zakresu obowiązków. Są zadania lepiej i gorzej płatne. Na pewno im większe doświadczenie i wiedza, tym można zarobić więcej. Warto dokształcać się w tej dziedzinie i zdobywać coraz większe doświadczenie, aby być atrakcyjnym dla pracodawców.