botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

jak najtaniej zatrudnić pracownika
Lifestyle Praca

Jak najtaniej zatrudnić pracownika?

Prawie w każdej firmie przychodzi taki moment, że pojawia się potrzeba zatrudnienia pracownika. Właściciel sam już nie daje rady obsłużyć wszystkich zamówień. Na co zwrócić uwagę przy rekrutacji i jak najtaniej zatrudnić pracownika?

Skuteczna rekrutacja

Przeprowadzenie dobrej rekrutacji wcale nie jest łatwe. Trzeba poświęcić temu zadaniu sporo czasu i zaangażowania. Najpierw należy zamieścić ogłoszenie o pracę. Warto zastanowić się, gdzie poszukać przyszłych kandydatów. Czy będą to portale w Internecie, czy może lokalne gazety? Każda branża rządzi się swoimi prawami. Na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba zadać właściwe pytania, zbadać motywację kandydata do pracy. Oprócz przeanalizowania odpowiedzi warto zwrócić też uwagę na mowę ciała, czasami najwięcej można wyczytać między wierszami. Można sprawdzić referencje kandydata, dzwoniąc, za jego zgodą, do poprzednich pracodawców.

Skutki nieudanej rekrutacji

Warto poświęcić sporo czasu na rekrutację, ponieważ, jeżeli będzie ona nieudana, firma sporo straci. Trzeba będzie zatrudnić kolejną osobę, poświęcić czas i pieniądze na jej przeszkolenie. Warto zrobić wszystko, aby już pierwsza zatrudniona osoba, okazała się właściwa. Najlepszym pomysłem jest zwracanie uwagi na postawę przyszłego pracownika, a nie tylko na wiedzę i doświadczenie. Wiedzę można nabyć, ale postawę zmienić trudniej. Ktoś, kto angażuje się w swoją pracę, jest miły i uprzejmy, na pewno będzie dobrym pracownikiem. Praktycznie na każdym stanowisku pracy wymagana jest asertywność, aby poradzić sobie z trudnym klientem. Warto wysłać swojego pracownika na takie szkolenie, jeżeli widać, że ma pewne braki w tej dziedzinie.

Formy zatrudnienia

Są różne formy zatrudniania pracowników. Najbardziej popularna jest oczywiście umowa o pracę, ponieważ charakter pracy odpowiada właśnie takiej umowie. Nie można kombinować tutaj na własną rękę, nie można zaproponować umowy zlecenie, jeżeli wszystkie warunki ku temu nie są spełnione, ponieważ może doprowadzić to do problemów z Inspekcją Pracy. Oczywiście są jednak takie sytuacje, gdzie umowa zlecenie jak najbardziej może zostać zastosowana. Na każdy przypadek trzeba spojrzeć indywidualnie. Jeżeli jednak praca jest wykonywana pod nadzorem pracodawcy, w czasie i miejscu przez niego wskazanym, obowiązuje umowa o pracę. Często pracodawcy starają się obejść ten przepis i na przykład w branży budowlanej, hotelarskiej czy gastronomicznej, zatrudniają w oparciu o umowę zlecenie. Jednak w razie kontroli może to generować problemy.