botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

dekoracyjne malowanie ścian
Dom i wnętrza Lifestyle

Dekoracyjne malowanie ścian zamiast tapety

Artystycznie pomalowana ściana w pokoju z powodzeniem zastąpi tapetę. Wystarczą tylko pędzle, gąbki, wałki i farby do ścian, a za ich pomocą pojawi się obraz na całej powierzchni ściany. To doskonała alternatywa dla tych osób, które lubią, gdy ich ściany „oddychają” lub mają alergię na kleje.

Kto wykona dekoracyjne malowanie ścian?

Jeżeli chcemy mieć namalowane na ścianie prawdziwe dzieło sztuki, a brakuje nam zdolności ku temu, zamówmy profesjonalistę. Artysta malarz wykona za nas piękny obraz, na który będziemy mogli patrzeć bez końca.

W przypadku mniej skomplikowanych wzorów możemy sami pokusić się o ozdobienie ścian. Będą nam do tego potrzebne kolorowe farby do ścian wewnętrznych, pędzle i wałki oraz taśma malarska i szablony kartonowe.

Jak się zabrać do dekoracyjnego malowania ściany?

Pierwsze, co robimy, to przygotowujemy ściany do malowania, czyli myjemy je lub gruntujemy. Po ich wyschnięciu nakładamy tło na całą powierzchnię ściany. Czekamy, aż farba wyschnie, po czym naklejamy szablon na ścianę taśmą malarską.

Gąbkę, wałek lub pędzel maczamy w farbie o odpowiednim kolorze i nanosimy ją na ścianę w miejscu wzoru. Gąbkę należy dociskać do powierzchni ściany ruchem stempelkowym.

Pędzlem malujemy ruchami posuwistymi. Wałkiem rolujemy od góry do dołu i z powrotem oraz w innych kierunkach. Po wypełnieniu farbą wyciętych otworów w szablonach delikatnie odklejamy taśmę i odkładamy szablon.

Jak tworzyć proste pasy na ścianie?

Malując dekoracyjnie ściany, możemy posłużyć się abstrakcją. W przypadku chęci namalowania prostych linii możemy użyć samej taśmy malarskiej. Pomoże ona wymalować idealnie równe pasy. Wyklejamy dwa równolegle do siebie biegnące pasy taśmy, oddalone od siebie na taką szerokość, na jaką mają być pomalowane grube lub wąskie linie.

Do nadania wzoru świetnie mogą posłużyć grzebienie, szczotki, siatki.
Grzebieniem można tworzyć linie w świeżo nałożonej farbie, jeszcze niewyschniętej. Mogą to być fale, proste kreski, półkola, koła, esy-floresy. Podobnie zadziała szczotka druciana do włosów.

Wzór na ścianie możemy uzyskać także za pomocą wałka malarskiego, naciągając na niego np. wzorzystą grubą siatkę. Można też ścisnąć wałek w kilku miejscach za pomocą sznurka i tak przygotowany użyć do malowania.

Gdy brak Ci czasu na malowanie dekoracyjne

Ogrom innych obowiązków, a może brak zamiłowania do samodzielnego malowania ścian, powoduje, iż szukamy podwykonawców. Profesjonalny artysta malarz wykonana za nas całą pracę. Szybko, ładnie i dekoracyjnie wymaluje ściany, a naszym zadaniem będzie tylko uiszczenie opłaty za usługę.

Cena zależna jest od wielu czynników. Między innymi od wielkości malowanych powierzchni, ilości używanych kolorów farb oraz od rodzaju wybranego przez nas motywu dekoracyjnego. Każda usługa zatem kosztuje inaczej, dlatego wszelkie szczegóły musimy uzgadniać z fachowcem indywidualnie.