botafe.pl

Portal ogólnotematyczny

biżuteria ślubna
Lifestyle

Biżuteria ślubna – na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Przygotowania do ślubu to wielkie przedsięwzięcie, przed narzeczonymi stają wyzwania nie tylko związane z przygotowaniem uroczystości, ale także odpowiednim wyglądem. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna dla kobiet, a samo znalezienie odpowiedniej sukienki często trwa wiele tygodni. Ważnym, choć często niedocenianym elementem stroju panny młodej jest biżuteria ślubna. W tym artykule skupimy się właśnie na temacie, jak wybrać taką biżuterię.

Co kryje się pod hasłem biżuterii ślubnej?

Myśląc o biżuterii ślubnej wiele osób ma na myśli przede wszystkim obrączki ślubne, ewentualnie pierścionki zaręczynowe. Prawda jest taka, że nawet męska biżuteria na ślub może mieć o wiele większy zakres. Panowie przecież na tak ważne okazje często wybierają koszule nie z guzikami, a wymagające użycia spinek do mankietów, oraz korzystają ze spinek do krawata. Kobieca biżuteria ślubna to praktycznie pełen zakres dostępnych rodzajów biżuterii, choć najczęściej mówi się o kolczykach, naszyjnikach, bransoletkach, ale także biżuterii do włosów. Co więcej, to właśnie śluby są najczęstszą okazją podczas której kobiety wykorzystują biżuteryjne ozdoby do włosów, zwłaszcza diademy, które mogą przyozdobić welon, lub go zastąpić, będąc jedyną ozdobą fryzury.

Pierścionek zaręczynowy i obrączki ślubne – czy muszą do siebie pasować

Pierwszym krokiem zmierzającym do sformalizowania i ogłoszenia dalszej wspólnej drogi są oświadczyny. Pamiątką z tego wydarzenia jest pierścionek zaręczynowy, który kobiety noszą również po ślubie, razem z obrączką. Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o tym, że pierścionki zaręczynowe powinny pasować do obrączek. Nie jest to jednak wymóg, choć dobrze jeśli oba pierścionki zostały wykonane w podobnym stylu i z tego samego materiału. Wiele przyszłych panien młodych zastanawia się też, do czego powinny być dopasowane pozostałe elementy biżuterii ślubnej, i czy muszą one być zgodne ze stylem z pierścionkiem zaręczynowy lub obrączką. Jednak zwykle żadna z tych ozdób dłoni nie jest aż tak dominująca, by decydować o pozostałych elementach biżuterii ślubnej. Wybierając pozostałe elementy przyszła panna młoda powinna jednak skupić się na swojej urodzie, oraz na tym, co najlepiej będzie pasować do sukni ślubnej.

Jak dobrać biżuterię ślubną?

Przyszła panna młoda powinna dopasować biżuterię ślubną do własnych upodobań, ale także, a może przede wszystkim, do sukni ślubnej, ale także planowanej fryzury. Ważny jest krój, ale i kolor sukienki. Barwa sukni ślubnej decyduje jaki kolor biżuterii będzie najbardziej odpowiedni. Białe złoto, platyna i srebro najlepiej pasuje do śnieżnobiałych sukienek. Złoto będzie najbardziej odpowiednie dla sukni w odcieniach złamanej bieli i kości słoniowej. Różowe złoto pasuje do sukni w pastelowych kolorach, ale także sukni o barwie białego diamentu. Kształt i rodzaj biżuterii ślubnej będzie zależał przede wszystkim od kroju sukni ślubnej, a zwłaszcza od kroju dekoltu, ale także od planowanej fryzury. Przy głębokich dekoltach, tych bez ramiączek, kwadratowych czy w kształcie litery V naszyjnik nie powinien być zbyt długi, tak by nie nachodził na sukienkę. Wydawałoby się, ze przy sukienkach bez ramiączek biżuteria ślubna może być ciążka i okazała, nic bardziej mylnego, dużo lepiej wyglądają z nimi subtelny naszyjnik, a nawet łańcuszek z zawieszka pasującą do kolczyków. Przy dekoltach pod szyję oraz transparentnych najlepiej zrezygnować z naszyjnika. O długości kolczyków, oraz o tym jak bardzo powinny być one mocno zdobione decyduje głównie fryzura. Do krótkich włosów pięknie pasują wszelkie kolczyki maksi, jednak do wysokich upięć lepiej postawić na niewielkie, koliste ozdoby uszu. Do długich rozpuszczonych włosów pasują kolczyki średniej długości, jeśli fryzura ma sprawiać wrażenie lekkiego nieładu to warto postawić na bardziej ekstrawaganckie modele.