plenfrdeitptrues

Dlaczego warto być Wolontariuszem ŚDM? Wyróżniony

radzik wolontariuszeRadzimir, jesteś w Centrum Światowych Dni Młodzieży diecezji opolskiej odpowiedzialny za wolontariat. Chciałabym, żebyś powiedział czym Ty jako koordynator sekcji wolontariatu się zajmujesz i czym jest w ogóle sekcja wolontariatu?
Do moich głównych zadań należy po pierwsze znalezienie jak najwięcej młodych, fajnych ludzi którzy zechcą zaangażować się w Światowe Dni Młodzieży. Ludzi którzy docelowo poczują wartość tego w co wchodzą. To co dla mnie jest najważniejsze: by każdy dostał zadanie, które będzie realizował z pasją -  żeby wolontariusze chcieli to robić, a nie wykonywać na siłę. Misją i dużym wyzwaniem jest dla mnie pokazanie jak wolontariat rozwija  - często dzięki wolontariatowi, ludzie odkrywają swój potencjał. To jest dla mnie najważniejsze. Mamy w Centrum ŚDM sporo działań, by wypromować Światowe Dni Młodzieży, także takich które powiedzą młodzieży, że jeżeli z różnych powodów nie wybierasz się do Krakowa to równie dobrze możesz współtworzyć to wspaniałe wydarzenie w naszej diecezji.

Od jak dawna przygotowujecie się do nadchodzących wydarzeń związanych z Światowymi Dniami Młodzieży w naszej diecezji?
Już od 2 lat formujemy tzw. Liderów, czyli młodych ludzi, którzy uczestniczyli w naszych diecezjalnych spotkaniach zwanych Prologami. Po tym wydarzeniu to właśnie Oni w swoich parafiach mówili o tym co się dzieje, inicjują wspaniałe wydarzenia by zachęcać kolejnych do udziału w ŚDM. To była pierwsza grupa wolontariuszy z którą spotykamy się od samego początku. Jednak Liderzy są odpowiedzialni za przygotowania ŚDM przy swojej parafii. W sekcji wolontariatu tym na czym skupiamy się jest wolontariat w Opolu. Od niedawna zajmuję się przede wszystkim grupą Opolskich Wolontariuszy. Jest to docelowo zespół ok. 200 osób. Dodam jedynie, że aby zamknąć tę grupę wciąż brakuje nam wielu zgłoszeń. Dużo lepiej sytuacja wygląda w przypadku  Wolontariuszy „S” ich z kolei potrzebujemy 50-ciu, brakuje nam tutaj jeszcze parę osób. I na koniec wolontariat międzynarodowy dla Wolontariuszy z grup zagranicznych, z którymi spotkamy się w lipcu.

Czym jest wolontariat „S”?
Wolontariat „S” jest to grupa wolontariuszy pełnoletnich, którzy nie są zaangażowani przy Światowych Dniach Młodzieży w swojej parafii, a którzy chcą się wspomóc działania diecezjalne, a więc przychodzą do naszego Centrum. Tutaj czekają ich spotkania prowadzone przez różne jednostki lub instytucje. Poprzez te szkolenia przygotowujemy ich do tego, że podczas Dni w Diecezjach będą odpowiedzialni za realizację głównych wydarzeń na Górze Świętej Anny i w Opolu. Wolontariusz „S” powinien znać też jakiś język obcy w stopniu komunikatywnym. Wolontariusze „S” oraz Opolscy Wolontariusze będą mocno zaangażowani w Dzień Wspólnoty, który odbędzie się 23 lipca na Górze św. Anny jak i w Opolu oraz 21 lipca podczas Dnia Poznania już w samym Opolu. Docelowo Wolontariusze „S” będą prowadzić młodsze grupy wolontariuszy .

To teraz jeszcze słowo o drugiej grupie wolontariuszy ? Kim są Opolscy Wolontariusze?
Drugą grupę tworzą tzw. Opolscy Wolontariusze, czyli osoby od 15 do 18 roku życia, zatem wolontariusze niepełnoletni. Oni będą mieli innego rodzaju zadania, nieco mniejszy kaliber odpowiedzialności. Również są przygotowywani do nadchodzących wydarzeń w diecezji z tym, że mają inny rodzaj szkoleń. Opolscy Wolontariusze będą tworzyli grupy około 3 do 5 osób. Dodam, że bardzo zależy nam na tej opolskiej grupie wolontariuszy, ponieważ jak wcześniej już mówiłem tutaj brakuje nam jeszcze sporo osób. Jeśli chodzi o znajomość angielskiego, to nie musi boć ona tutaj bardzo dobra, natomiast jest mile widziana.

Jak ma w takim razie wygadać ich odpowiedzialność podczas Dni w Diecezjach?
Chodzi tutaj o obsługę różnego typu stanowisk od gastronomicznych przez informacyjne po te związane z odpowiednią komunikacją, a więc ułatwianie pracy przedstawicielom mediów. Na pewno dojdą również zadania związane z logistyką tego wydarzenia, a więc wskazywanie odpowiedniej drogi i miejsc parkingowych kierowcom autobusów itd.

Czy każdy może zostać wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży?
Jasne. Część osób pewnie się zastanawia czy jeżeli co niedzielę do Kościoła nie zagląda lub jest osobą nie wierzącą to zamykana jest furtka do wolontariatu ŚDM. Otóż wcale tak nie jest. Tym bardziej chcemy żeby takie osoby zobaczyły czym są Światowe Dni Młodzieży czy też jak wygląda duszpasterstwo młodzieżowe. Dla mnie najważniejsze jest przede wszystkim to, o czy, też już wcześniej wspominałem, żeby każda młoda osoba, która przyjdzie tutaj mogła realizować się w tym w czym naprawdę dobrze się czuje i sprawia jej to przyjemność. Dodam, że w naszym mniemaniu młoda osoba to nie jest tylko taka która ma 15-20 lat, bo często tak też się myśli, ale i starsi np. 28 latek czy nawet 35 latek. Często dowiaduję się, że osoby po 26 roku życia bardzo chciały się zaangażować, ale myślały, że ten wolontariat nie jest już dla nich. Zapraszamy i tą nazwijmy to starszą młodzież.

Jakie możliwości ma zgłaszający się do wolontariatu?
Możliwości jest naprawdę wiele. Osoby z zacięciem medycznym i doświadczeniem zapraszamy do punktów medycznych. Mamy tez sporo działań promocyjnych, więc jeżeli czujesz się dobrze w  grafice komputerowej lub w montażu filmików to takich osób bardzo nam brakuje i na ten moment są bardzo potrzebne. Jeżeli zaś piszesz dobre teksty, dobrze czujesz się przed mikrofonem to zapraszamy chociażby do sekcji medialnej. Mamy również Teatr ŚDM przygotowujący przedstawienie, które będzie odgrywane podczas Dni w Diecezjach przed tysiącami ludzi. Warto wspomnieć również o Zespole ŚDM, tutaj to już zdolności typowo muzycznie – jeżeli grasz na jakimś instrumencie lub śpiewasz i chcesz dołączyć to również zapraszamy. Oczywiście na samych obchodach Dni w Diecezjach będzie również masa innych rzeczy typu logistyka, gdzie wolontariusze będą odpowiedzialni za rozdysponowanie odpowiednich osób w odpowiednich sektorach czy strefach parkingowych. Bardzo szukamy też osób ze znajomości języków obcych, tutaj jak wiemy angielski jest na porządku dziennym, natomiast francuski, niemiecki, włoski – to grupy wiodące w naszej diecezji. Ci wolontariusze będą mogli tłumaczyć informacje wrzucane na stronę internetową czy też pełnić rolę tłumacza już podczas Dnia Kultury i Dnia Wspólnoty w Opolu i na Górze Świętej Anny.

Widzę, że wachlarz jest szeroki… Co więc zrobić, by zostać wolontariuszem?
Każdy może się zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy, który jest na stronie www.botafe.pl. Taki formularz  znajduje się w zakładce „DWD”, a dalej należy kliknąć Opolski Wolontariat. Bardzo prosimy, aby formularz ten był wypełniony rzetelnie głównie po to, aby wolontariusz już na początku dał jasny sygnał co chce i potrafi robić. Wtedy dużo łatwiej mi go przypasować do jakieś grupy działań bądź ludzi którzy już coś realizują.

Powiedz proszę jeszcze jak wygląda kwestia wolontariatu w Opolu i w Krakowie, czy jest to tożsame? Czy jeżeli jestem wolontariuszem w Opolu to mogę być lub czy muszę też być wolontariuszem w Krakowie?
Zacznijmy od tego, że wolontariat w naszej diecezji jest bezpłatny, często pytają nas o to zainteresowani. Jeżeli chodzi o wyjazd – jeżeli ktoś jest wolontariuszem w naszej diecezji, to dni poprzedzające wyjazd do Krakowa, czyli Dni w Diecezjach są dla niego priorytetem. Dlaczego? Ponieważ w dniach od 20 do 25 lipca jesteśmy w Opolu i mamy najwięcej zadań. Czyli będąc wolontariuszem w Opolu nie jest możliwe, by jednocześnie być wolontariuszem w Krakowie, ponieważ Kraków szkoli swoich wolontariuszy właśnie podczas Dni w Diecezjach, wiec to się w pewien sposób wyklucza. Co nie oznacza jednak, że nie możemy pojechać na wydarzenia centralne do Krakowa jako pielgrzym jednocześnie realizując wolontariat ŚDM w Opolu.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem, zachęć nas proszę.
Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, wszystko wskazuje na to, że szybko w Polsce nie będziemy mieli okazji zorganizować czegoś na podobną skalę, więc możliwość współtworzenia tego dzieła sama w sobie brzmi fascynująco. Jedynie w naszej diecezji będziemy gościć ludzi z całego świata, państw tak egzotycznych jak Argentyna, Brazylia, Panama, Australia, Malawi, Togo, Liban, Bahrajn czy Indie – jest to świetna okazja do zawiązania nowych wspaniałych przyjaźni czy poznania różnych, często zupełnie innych kultur. Kolejną rzeczą jest możliwość rozwoju osobistego, tych umiejętności na których nam zależy. Na sam koniec to co w Światowych Dniach Młodzieży najważniejsze - okazja doświadczenia młodego, pełnego entuzjazmu Kościoła.  Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany zawsze możesz do mnie zadzwonić czy napisać maila, z chęcią pomogę w podjęciu decyzji udzielając odpowiedzi na pytania.  Jestem również otwarty na spotkanie.

Z Radzimirem Burzyńskim z sekcji wolontariatu rozmawiała Sylwia Kuznik, sekcja medialna Centrum ŚDM

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 20 June 2016 18:25