plenfrdeitptrues

Wolontariusze ŚDM rozpoczęli szkolenia. Najpierw pierwsza pomoc! Wyróżniony

szkolenia wolontariatu 05 201619 maja mieliśmy okazję uczyć się pierwszej pomocy pod okiem ratowników medycznych z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Szkolenie odbywało się w związku z cyklem spotkań przygotowujących wolontariuszy do ŚDM oraz do wydarzeń, które będą miały miejsce w naszym województwie podczas Dni w Diecezji. Panowie przedstawili nam podstawowe zasady bezpieczeństwa i pokazali jak należy postępować w różnych sytuacjach. To bardzo ważne, ponieważ pozwala na szybsze dotarcie karetki do poszkodowanego. Na szkoleniu przećwiczyliśmy na sobie pozycję boczną bezpieczną i uczyliśmy się sztucznego oddychania – to podstawa w udzielaniu pierwszej pomocy.

- Szybka i natychmiastowa pomoc, pomaga w taki sposób że trzy krotnie zwiększa szansę na przeżycie – często podkreślał ratownik prowadzący szkolenie. Bardzo dobrze, że są takie zajęcia dla młodych ludzi i miło, że chcą w nich uczestniczyć – mówił Pan Krzysztof z OCRM tłumacząc nam kolejne zasady zachowania bezpieczeństwa i szybkich reakcji na nieprzewidziane zdarzenia.
W trakcie szkolenia mieliśmy okazję bezpośrednio zadać dręczące nas wolontariuszy pytania. Często nie wiemy jak zachować się na przykład podczas masowej paniki czy w czasie ataku nożownika. Na te i na wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedź.
Łukasz, wolontariusz „S” podsumowuje: - Było bardzo pozytywnie. Zdobyta wiedza pozwoli nam na szybką reakcję w momencie czyjegoś omdlenia czy innej trudnej sytuacji nie dającej się przewidzieć. Świetni ludzie i super atmosfera.
Zatem do zobaczenia na kolejnym szkoleniu.

Sylwia Kuznik, sekcja medialna Centrum ŚDM

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 20 June 2016 18:22