O projekcie

o projekcieInformacje podstawowe

Projekt Syme.on, do którego Was zapraszamy, ma służyć Wam i osobom starszym. Zachęcamy Was, byście bardziej dostrzegali osoby starsze i wychodzili im na Spotkanie. Odwiedzajcie seniorów, rozmawiajcie z nimi, organizujcie dla nich rozmaite wydarzenia i akcje.

Konkrety

Po pierwsze

zrób sobie rachunek sumienia z tego, kiedy ostatni raz byłeś u swoich dziadków (babci/ołmy, dziadka/opy), kiedy ostatnio do nich dzwoniłeś czy wysłałeś im kartkę. Jeśli to było dawno, powinieneś koniecznie nadrobić te zaległości i stale pamiętać o utrzymywaniu kontaktu z dziadkami. Oni z pewnością mają Ci wiele do powiedzenia!

Po drugie

jeśli Twój kontakt z dziadkami jest dobry i częsty, bądź Twoi dziadkowie żyją w wieczności oglądając rzeczywistość z niebiańskiej perspektywy, to zachęcamy Cię, byś rozejrzał się w swoim najbliższym otoczeniu. Spróbuj dostrzec, czy obok Ciebie żyje starszy człowiek, który nie ma wnuków, bądź którego rodzina mieszka daleko. Być może Twoja dalsza ciocia lub Twój daleki wujek, sąsiad lub znajomy czują się osamotnieni i nie są odwiedzani.
Jeśli żadna osoba nie przychodzi Ci na myśl, to postaraj się dowiedzieć, czy w Twojej parafii działa parafialny zespół Caritas. Wolontariusze z tych zespołów dobrze orientują się, czy w najbliższej okolicy jest ktoś, kto potrzebuje odwiedzin i może je przyjąć. Jeśli zespołu Caritas nie ma, możesz o to samo zapytać księży w parafii.

Po trzecie

jeśli masz świadomość, że nie dasz rady regularnie odwiedzać jednej osoby starszej, to zachęcamy Cię, byś razem ze znajomymi przygotował pojedyncze wydarzenie dla seniorów. Wspólnie zorientujcie się, czy w Waszej miejscowości jest instytucja, w której przebywają osoby starsze: dom dziennego pobytu, dom opieki dla chorych. Wpierw zastanówcie się, czy jesteście w stanie zrobić coś dla mieszkańców takiej placówki. A potem wybierzcie się do osoby, która tą instytucją kieruje. W rozmowie opowiedzcie, co chcecie zrobić, zapytajcie o pozwolenie i - jeśli się zgodzi - poproście o wskazówki.

Po czwarte

możecie zorganizować odwiedziny na „neutralnym gruncie”, czyli poza domem seniora czy domem opieki. Może to być w salce parafialnej albo latem na placu kościelnym. Przygotujcie mini kawiarenkę dla starszych i razem z nimi usiądźcie przy kawie. Zapytajcie ich, jak to „dawniej było”.

MEGA WAŻNE:

Nie do każdego seniora możesz iść w odwiedziny! Przed odwiedzinami zrób pewne „rozeznanie terenu”, czy osoba, do której chcesz pójść, jest w stanie przyjąć odwiedziny. Popytaj sąsiadów, księdza w parafii, może kogoś z rodziny danej osoby. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to koniecznie zapytaj osobę starszą, czy ma ochotę Cię przyjąć. Chodzi o zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa zarówno odwiedzanemu seniorowi, jak i Tobie.

Dlaczego zapraszamy Cię odwiedzania seniorów?

Powodów jest wiele. Najważniejsze z nich to fakt, że „Spotkanie jest najważniejsze”, jak i zachęta papieża Franciszka, by młodzi ludzie słuchali starszych.

Tak papież mówił do nas w Krakowie:
"Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami. Jasne? Zatem, jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. (…) Jeśli zaś dziadkowie są już niebie, czy będziecie rozmawiać z osobami starszymi? Będziecie zadawać im pytania? Pytajcie ich, bo oni są mądrością narodu” .

A w orędziu na XXXII Światowy Dzień Młodzieży w 2017 r. napisał:
„Widzieliśmy, że Magnificat wypływa z serca Maryi, w chwili kiedy spotyka starszą wiekiem kuzynkę Elżbietę. Swoją wiarą, swoim bystrym spojrzeniem i swoimi słowami pomaga ona Dziewicy lepiej zrozumieć wspaniałość działania Boga w Niej, misji, którą Bóg Jej powierzył. A czy wy zdajecie sobie sprawę z niezwykłego źródła bogactwa, jakim jest spotkanie ludzi młodych i osób w podeszłym wieku? Jak duże znaczenie mają dla was osoby starsze, wasi dziadkowie? Słusznie dążycie, by „poderwać się do lotu”, niesiecie w waszym sercu wiele marzeń, ale potrzebujecie mądrości i wizji starszych. Ważne, abyście, szykując się do lotu, odkryli swoje korzenie i podjęli pałeczkę od osób, które były przed wami. Aby budować sensowną przyszłość, trzeba znać wydarzenia minione i zająć wobec nich stanowisko (por. Posynod. adhort. ap. Amoris laetitia, 191. 193). Wy, młodzi macie siłę, osoby starsze mają pamięć i mądrość. Podobnie jak Maryja wobec Elżbiety patrzcie na osoby w podeszłym wieku, na waszych dziadków. Powiedzą wam o tym, co rozbudzi entuzjazm waszej myśli i poruszy wasze serce” .

Dlaczego projekt nazwaliśmy Syme.on?

Symeon jest postacią biblijną. To starzec, któremu Pan Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie ujrzy Mesjasza Pańskiego (Łk 2,25-35). Kiedy Maryja i Józef przynieśli do świątyni Jezusa, Symeon rozpoznał w Nim Boga. Bóg wypełnił swoją obietnicę. Imię Symeon oznacza „Bóg wysłuchał”. I o to też chodzi w naszym projekcie, żeby posłuchać, co starsi mają nam do powiedzenia. Krótko mówiąc: Syme.on oznacza włącz słuchanie!

Zgłoszenie

Jeśli zdecydowałeś się dołączyć do projektu, koniecznie przyślij do nas swoje zgłoszenie!
Wystarczy email na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z następującymi informacjami:
- nazwa Twojej parafii;
- imię i nazwisko opiekuna/szefa grupy (jeśli taki jest), a także jego numer telefonu, adres e-mail;
- krótki opis, w jaki sposób realizowany jest projekt;
- informacja, ilu wolontariuszy jest zaangażowanych.

No to do dzieła!