plenfrdeitptrues

Peregrynacja Krzyża ŚDM

Polska młodzież odebrała w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, od Brazylijczyków Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Salus Populi Romani. Wydarzenie miało miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. To oficjalne rozpoczęcie duchowych przygotowań do przyjęcia Papieża i młodzieży z całego świata w Polsce w 2016 r.

Prosty, drewniany krzyż wniosła do bazyliki św. Piotra młodzież, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1983 roku otworzył Drzwi Święte rozpoczynając w ten sposób obchody Roku Świętego. Krzyż ten stał obok konfesji św. Piotra aż do zakończenia Roku Świętego, kiedy to 22 kwietnia 1984 roku Jan Paweł II przekazał go młodzieży mówiąc: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Od tego momentu Krzyż Roku Świętego stał się „Krzyżem pielgrzymującym”, „Krzyżem Młodych”, „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży”. Wokół tego krzyża gromadziła się młodzież z Ojcem Świętym podczas wielkich spotkań na całym świecie z okazji ŚDM.

W naszej diecezji krzyż będzie peregrynował od 14 grudnia 2014 r. do 3 stycznia 2015 r. Krzyż zostanie przekazany nam z Czech 14 grudnia 2014 r. prawdopodobnie na Kopie Biskupiej.

Ostatnio zmienianyniedziela, 07 September 2014 18:23