Zakończyła się peregrynacja symboli ŚDM w diecezji opolskiej Wyróżniony

W sobotę 3 stycznia 2015 zakończyła się peregrynacja znaków ŚDM w naszej diecezji. Peregrynacja trwała 3 tygodnie. Zapraszamy do przeczytania artykułu Anny Kwaśnickiej z GN dotyczącego przekazania symboli ŚDM archidiecezji katowickiej.

W sobotę, 3 stycznia, w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Rudolf Pierskała, który przed trzema tygodniami na Biskupiej Kopie wraz z diecezjanami przyjmował od Czechów krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej podarowane młodym z całego świata przez św. Jana Pawła II.

„Zobacz, dotknij. Idź!” – to hasło, które towarzyszyło nam przez trzy tygodnie peregrynacji – przypominał w homilii bp Rudolf Pierskała, przypominając, że stojące w prezbiterium symbole od lat pielgrzymują z kraju do kraju i dotykane są przez miliony ludzi, nie tylko katolików.

Biskup Pierskała postawił trzy pytania: – Co zobaczyliśmy przez ostatnie 3 tygodnie? Kogo dotykaliśmy? Dokąd mamy iść?

Przypomniał polsko-czeskie spotkanie na Biskupiej Kopie, powitanie znaków w kościele seminaryjnym, Opolskie Spotkanie Młodych, kolędowanie w Opolu-Szczepanowicach, a także noworoczną Mszę św. w katedrze opolskiej, na którą młodzi wolontariusze uczestniczący w Plus Prologu przynieśli krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

– Idź! To znaczy pojedź na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale najpierw się przygotuj – mówił bp Rudolf Pierskała. – Otwórzmy serce i dusze na Jezusa, a potem będziemy zdolni przyjąć tych, którzy do nas przyjadą na Światowe Dni Młodzieży – podkreślał, zachęcając: – Zróbmy mały krok wiary w stronę Jezusa.

Po Mszy św. ks. Łukasz Knieć z wielkim wzruszeniem pożegnał krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej. – Ten krzyż dotknął nas bardziej niż my dotknęliśmy jego – podkreślał. – Trudno się, krzyżu, z tobą żegnać, zostawiasz nam cenną naukę, młodzi potrzebują takich nauczycieli jak ty – modlił się ks. Łukasz Knieć. – Trudno się z tobą żegnać, ikono. Stałaś się nasza. W cieniu krzyża widziałaś każdego, kto do niego podszedł – przypominał i podkreślał, że chociaż trudno żegnać się z symbolami Światowych Dni Młodzieży, to Pan Jezus i Matka Boża z nami zostają.

Po wyśpiewaniu „Te Deum” i błogosławieństwie, krzyż i ikona zostały wyniesione przez kościół i schowane w busie-kaplicy. Biskup Rudolf Pierskała zaintonował śpiew „Chrystus Królem”, a także wezwał „Matko Boża, módl się za nami”.

 Ks. Łukasz Knieć przekazał kluczyki do busa-kaplicy ks. Marcinowi Wierzbickiemu. W Raciborzu, na granicy diecezji opolskiej i archidiecezji katowickiej, symbole Światowych Dni Młodzieży zostały przekazane delegacji z parafii św. Ap. Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu, należącej właśnie do archidiecezji katowickiej.

– Cieszymy się, że ten święty krzyż i ta święta ikona za chwilę znajdą swoje miejsce w kościele w Brzeziu. Rozpoczął się czas łaski – podkreślał ks. proboszcz Bogdan Rek.

W sobotę, 3 stycznia, tuż po 15.00 ks. Łukasz Knieć, koordynator opolskich przygotowań do ŚDM, symbolicznie przekazał kluczyki do busa-kaplicy ks. Marcinowi Wierzbickiemu, odpowiedzialnemu za peregrynację symboli ŚDM w archidiecezji katowickiej.

Krzyż i ikona, pożegnane przez ks. Łukasz Kniecia, ks. Jarosława Staniszewskiego i ks. Adama Rogalskiego, a powitane przez młodzież i strażaków, ruszyły w stronę kościoła na Brzeziu, a dalej po godzinnym nabożeństwie pojadą do Katowic.

Co zostanie w diecezji opolskiej po peregrynacji? – Pytanie o to, co zostanie po peregrynacji jest pytaniem o to, jak Pan Bóg działa i zadziała. Już jest dużo dobra i będzie dużo dobra. Nie dlatego, że była peregrynacja, ale dlatego, że Pan Bóg tak działa – podkreśla ks. Łukasz Knieć.

Ostatnio zmienianypiątek, 17 June 2016 22:56