Wstań i chodź – Ławka Go! Wyróżniony

lawka go 2018 lawkaW ostatni weekend – od 26 do 28 października przeżywaliśmy Diecezjalne Spotkanie Młodzieży „Ławka  Go!”. Dom Pielgrzyma na Górze św. Anny przez te trzy dni stał się miejscem spotkań blisko 180 młodych ludzi. Podczas rozpoczęcia mogliśmy się zapoznać z ogólnym planem wydarzenia oraz zasadami postępowania, regulaminem itp… ale żeby nie było zbyt oficjalnie- lecimy dalej. Na dobry początek wysłuchaliśmy świadectwa jednej z naszych animatorek – Gosi Moc, a później rozgrzaliśmy się przy hymnie Ławki Go! -  piosence „Wstań i chodź” - której tytuł był jednocześnie głównym hasłem spotkania, a energetyczna choreografia zrobiła prawdziwą furorę!

Piątkowy wieczór służył integracji między uczestnikami oraz wprowadzeniu w klimat tegorocznej Ławki Go! Oprócz wspomnianego „wstań i chodź” pojawił się temat Synodu, którego hasło brzmiało „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Skoro w Watykanie podejmują tematy związanie bezpośrednio z nami, to czemu by nie zrobić tego samego u nas? Dlatego po wieczornej konferencji poprowadzonej przez ks. Łukasza Kniecia, wszyscy udaliśmy się do swoich grup, gdzie opracowaliśmy tematy związane z Kościołem, które są dla nas ważne, które chcielibyśmy wyjaśnić i kwestie w których oczekujemy zmian.
Wieczorem zebraliśmy się na różańcu poprowadzonym przy pięknej duchowej atmosferze, gdzie mogliśmy pokontemplować i oddać swoje sprawy w ręce Matki Bożej oraz skorzystać z sakramentu pokuty.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy najpiękniejszym możliwym sposobem – modlitwą. Po niej i oczywiście po śniadanku ks. Łukasz Knosala wygłosił konferencję, na której opowiadał o poznawaniu, tworzeniu więzi i budowaniu relacji z Bogiem oraz o rozeznawaniu własnej wiary. Słowa księdza Łukasza przygotowały nas na pracę w grupach tematycznych. Każdy mógł wybrać temat, który najbardziej go interesował, miał co do niego najwięcej pytań i wątpliwości lub potrzebę porozmawiania o tym z innymi.
Przyszedł czas na stały punkt programu Ławek, czyli Spotkanie z Gościem na Ławce. Sobotnim gościem był pan Grzegorz Filipowski – katecheta, który zdradził nam jakie pytania (często bardzo trudne) zadają uczniowie na lekcji, a także w jaki sposób on sam postrzega młodych ludzi i jak ważną rolę w duchowym wychowaniu stanowi rodzina.
W południe odbyła się najważniejsza część dnia – Msza Święta prowadzona przez bp Andrzeja Czaję. Ksiądz Biskup wygłosił kazanie, w którym zachęcał nas do głębszej refleksji nad swoją wiarą i istnieniem oraz krytykował „hedonistyczny konsumpcjonizm”, jakim żyje współczesny świat. Stroną muzyczną Mszy zajął się chór i orkiestra pod dyrekcją ks. Piotra Kierpala.

Wreszcie przyszedł czas na „Synod”. Animatorzy – relatorzy prezentowali wnioski wyciągnięte podczas pracy w grupach. Tematy były przeróżne - począwszy od zadania sobie pytania jaki jest młody człowiek, kwestii liturgii i modlitwy czy spowiedzi, poprzez zagadnienia dotyczące seksualności, małżeństwa, wyobrażenia o idealnej katechezie i wzorcu księdza, aż po rozumienie trudnych prawd wiary i szukania swojego miejsca w Kościele.  W role ojców synodalnych wcielili się bp Andrzej Czaja, ks. Łukasz Knosala, ks. Adam Rogalski oraz ks. Łukasz Knieć. Przysłuchiwali się oni relacjom młodych i w drugiej części Synodu starali się wyczerpująco odpowiedzieć na wcześniej zadane im pytania np. dotyczące prawdziwości wiary katolickiej lub rozeznawania powołania. Pozostali uczestnicy również mogli czynnie brać udział w zebraniu poprzez odpowiadanie na pytania ankietowe, których wyniki były na bieżąco wyświetlane. Podczas Synodu przedyskutowano wiele kwestii istotnych dla młodych, którzy nie bali się opowiedzieć o tym, co naprawdę czują, nawet jeśli sama prawda była ciężka do przyjęcia, a księża otworzyli się na młodzież, postawili się na ich miejscu, spróbowali zrozumieć oraz szukali rozwiązań.
Po natłoku wielu poważnych i często trudnych do omówienia tematów pozwoliliśmy sobie na chwilę rozluźnienia w postaci quizu. Księża musieli wykazać się swoją wiedzą na temat młodzieżowego slangu (było sztosik!).  Ich rywale, czyli młodzież zmagała się z zagadnieniami z kategorii „Dziwne pojęcia, które znają głównie księża”. Były emocje, była rywalizacja, a przede wszystkim dobra zabawa.
Sobotni wieczór spędziliśmy na adoracji i uwielbieniu. Każdy z nas mógł bardzo osobiście przeżyć spotkanie z Panem Jezusem, chwaląc Go i dziękując Mu na wiele różnych sposobów: śpiewem, tańcem, w ciszy… Twarze ponad setki osób były zwrócone w stronę Najświętszego Sakramentu, a ich spojrzenia były pełne wzruszenia, miłości i wdzięczności.
Ostatniego dnia powinniśmy byli być bardziej wyspani, bo noc była o godzinę dłuższa. W praktyce wyglądało to różnie… Pomimo zmęczenia z zapałem rozpoczęliśmy poranek różańcem i jutrznią. Ta niedziela była wyjątkowa, bo właśnie wtedy odbywała się Msza kończąca Synod w Watykanie. Wszyscy mieliśmy okazję do wysłuchania na żywo kazania papieża Franciszka, który m. in. przepraszał młodych za to, że dorośli nie zawsze nas słuchają oraz zachęcał do działania i podkreślał moc Spotkania.
Zwieńczeniem Ławki Go! była niedzielna Msza Św. „Wstań i chodź” – słowa powtórzone po raz kolejny na naszym spotkaniu – wybrzmiały jeszcze mocniej czytane w Ewangelii, a spotkanie z Panem, będące jednocześnie pożegnaniem z Ławką było jednym z piękniejszych momentów tych trzech dni.
Tradycyjnie na koniec podsumowaliśmy wydarzenie, przedstawiliśmy kilka  statystyk i wysłuchaliśmy świadectw uczestników. Nastał czas pożegnań i powrotów, pamiątkowych selfiaków i ostatnich uścisków. Emocje powoli opadają, ale my długo nie zapomnimy o Ławce Go! i już zapraszamy Was na kolejne wydarzenia!

Olga Koszil

Ostatnio zmienianyśroda, 31 October 2018 14:18
Więcej w tej kategorii: « Ławka Go 2018 Niedziela Palmowa »