Ławka Go - dzień drugi

lawka go sobota 2017Drugi dzień Ławki Go za nami! Dzisiaj szczególnie uwaga została zwrócona na istotę wspólnoty Kościoła.
Tuż po śniadaniu, każdy uczestnik otrzymał list od Papieża Franciszka, nawiązujący do Synodu Biskupów w 2018r., w którym weźmie udział także młodzież. Głównym przesłaniem listu było wezwanie do wyjścia naprzeciw Jezusowi. Tak, jak św. Mateusz, do którego przychodzi Syn Boży, tak my mamy na ten głos konkretnie odpowiedzieć.  Ksiądz Łukasz Knieć zachęcał do rozmowy z księżmi o naszych wrażliwościach, wątpliwościach, krytykach oraz wierze. Z takim zadaniem zderzyły się także grupy. Miały opisać swoje odczucia w stosunku do tych czterech  punktów i przedstawić je w formie graficznej.  Obserwacje i odpowiedzi były podzielone, część mówiła o braku Wspólnoty w parafii, a inni o nieustannym rozwoju grup i owocach Światowych Dni Młodzieży.

Na Górze św. Anny nie zabrakło także spotkania z gościem. Tym razem był to Piotr Suchan, który przeszedł Polskę dookoła pieszo. Pan Piotr opowiadał o swojej historii. Od czasu, gdy był alkoholikiem,  poprzez walkę z wylewem, którego wynikiem jest paraliż prawej strony ciała, aż do dnia dzisiejszego, w którym nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.  Jak sam stwierdził „W domu nawet nie mam kanapy, na której mógłbym spędzać czas. Dużo bliższa jest mi ławka, bo jak się zmęczymy to można na niej usiąść i za chwilę iść dalej.” Młodzież bardzo entuzjastycznie przyjęła te słowa, czego potwierdzeniem były gromkie brawa, które nie ustawały po wystąpieniu.  „Najbardziej zaimponowała mi determinacja i odwaga Pana Piotra w dążeniu do wyznaczonego celu, pomimo przeciwności, jakie go spotkały”  mówi  Magda Rosiak.

Po obiedzie „ławkowicze” obejrzeli wystąpienie Papieża Franciszka ze spotkania z wolontariuszami  w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Papież w swoim przemówieniu mówił „Jeśli mamy pamięć i odwagę to będziemy nadzieją”.  Ksiądz Łukasz w konferencji nawiązał także do filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, który uczestnicy oglądali poprzedniego dnia. Szczególnie została podkreślona rola tradycji w Kościele, która jest naszą tożsamością, o którą powinniśmy dbać.
Zadanie dla grup brzmiało: Jakie cechy w Kościele są najważniejsze? Odpowiedzi zostały przedstawione w formie flag, które zostały wniesione podczas Mszy św.

Najważniejszym punktem, każdego spotkania jest Msza Święta, w której jest obecny sam Jezus. Jednak, każdy w sercu widzi inny obraz Boga, a Kościół pomaga nam, aby był on prawdziwy, zaznaczył, w czasie kazania ksiądz Łukasz Knosala.
Po Spotkaniu z Bogiem w Eucharystii był czas na kolejną, ale szybką pracę w grupach. Animatorzy wylosowali zadania, z którymi młodzi udali się do Domu Diecezjalnego zwanego Kurnikiem. Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży podkreślał istotę tego miejsca, którego tak długo szukali.
Po powrocie, jak zawsze był czas na spotkanie przy kakao.  Następnie młodzi odmówili modlitwę różańcową przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Wieczór został zwieńczony uwielbieniem, któremu towarzyszył Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży. Uczestnicy mogli usiąść na ławce i kontemplować miłość, którą zostali otoczeni oraz dotknąć znaku otrzymanego od biskupa.

Dominika Strzelecka

Ostatnio zmienianyniedziela, 29 October 2017 12:23