Ławka Go - dzień pierwszy

lawka go piatek 2017W piątek (27.10) rozpoczęło się  kolejne diecezjalne spotkanie młodych. Spotkanie odbywa się na Górze św. Anny. W pierwszym dniu organizatorzy  skupili się na postawie Kościoła wobec jego wiernych.
Oficjalnie spotkanie rozpoczęło otwarciem recepcji  około godziny 15.30. Jednak ja miałam możliwość pojawienia się kilka godzin wcześniej i obserwowania, jak to wszystko wygląda od strony zaplecza. Mimo, że w tego typu spotkaniu uczestniczę po raz pierwszy organizatorzy zaangażowali mnie w pomoc w przygotowaniach. Widać było, że Ci ludzie poświęcili na „Ławkę Go!” bardzo dużo czasu i chcieli mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, a poza tym wszyscy byli życzliwi i przyjaźnie mnie powitali.

Zostałam przydzielona do pokoju z szóstką zupełnie nieznanych mi dziewczyn. Na początku nie byłam pewna czy będziemy umiały się dogadać,  jednak już po kilku minutach znalazłyśmy wspólny język. Taki pomysł na dobór pokoi bardzo mi się spodobał, daje możliwość poznania nowych ludzi, bo w końcu spotkanie jest najważniejsze.

Wieczorem zebraliśmy się w auli, żeby obejrzeć „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Film opowiada uczniach szkoły z wielkimi tradycjami i rygorem, gdzie najważniejsza była nauka i dyscyplina.  Pojawia się w niej John Keating – nowy nauczyciel języka angielskiego. Keating ma bardzo niekonwencjonalne metody nauczania. Każe swoim uczniom wyrywać kartki z podręczników i stawać na ławkach podczas recytowania wierszy. Wszystko to robi, aby nauczyć swoich uczniów myśleć i spoglądać na świat w inny sposób.

Po seansie spotkaliśmy się w grupach i dyskutowaliśmy o filmie. Każdemu w mojej grupie film się podobał, jednak rozumieli go w inny sposób. Ponad połowa uczestników chciałaby uczęszczać do takiej szkoły jak Akademia Weltona, chociażby ze względu na prestiż, każdy chciałby mieć takiego nauczyciela jak Keating, niewielu faktycznie spotkało taki ludzi, ale największe poruszenie wywołało pytanie : czy Kościół wobec was wydaje się być bardziej jak Akademia Weltona czy jak Keating? Każdemu na usta nasuwała się odpowiedź, że jak Akademia Wltona, w końcu mamy określone zasady i tradycje, jednak po dłuższym rozważaniu doszliśmy do wniosku, że Kościół nie powinien się nam kojarzyć tylko z instytucją i ma wiele cech jak te, które propagował Keating. Kościół zachęca nas, żebyśmy pomyśleli, zrobili coś więcej oraz, że mamy prawo pokazywać co czujemy i czym naprawdę dla nas jest wiara. Najlepszym dowodem na to jest właśnie spotkanie „Ławka Go!”

Wieczorem wspólnie udaliśmy się na modlitwę. Było to dla mnie, jako osoby będącej na spotkaniu młodzieży po raz pierwszy, niecodzienne przeżycie. Poczułam się zupełnie inaczej niż na typowej mszy w Kościele. Nigdy wcześniej nie widziałam tylu ludzi tak szczerze się modlących się, śpiewających przy akompaniamencie zespołu.

Olga Koszil

Ostatnio zmienianyniedziela, 29 October 2017 12:18