plenfrdeitptrues

Projekt Syme.on Wyróżniony

symeon miniaturkaCześć!
Po ŚDM w Krakowie i Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia proponujemy Wam byście wasze rozważania o Bożym Miłosierdziu przełożyli na czyny, bo jesteście na to, jak nikt inny, przygotowani!
Oto co proponujemy: Projekt Syme.on

Co to jest?

Ufamy, że to Duch Święty nas tak prowadzi i takie właśnie zadanie wyznacza młodzieży w diecezji opolskiej. Proponujemy Wam, byście wspólnie, w swoich grupach formacyjnych, w grupie z którą byliście w Krakowie bądź wraz ze swoją wspólnotą podjęli się „opieki” nad samotnymi osobami starszymi bądź chorymi, potrzebującymi. Opieka ta nie polega na opiece medycznej, ale na zwykłej trosce o drugiego człowieka. Chodzi o to, by wspólnie z kolegami i koleżankami odwiedzać osoby starsze i samotne, może zrobić im zakupy, pobyć i porozmawiać, a przede wszystkim posłuchać co mają Wam do opowiedzenia.

Jak to zrobić?

Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość! Nie ma żadnych narzuconych form realizacji projektu. Sami najlepiej znacie swoje możliwości i środowisko, w którym mieszkacie (czy w okolicy są domy starców, czy może większa potrzeba odwiedzania starszych po domach), a także w czym Wasza grupa lepiej się czuje: czy w organizacjach akcji czy też w podejmowaniu mniejszego wysiłku, ale regularnego. Gdybyście nie wiedzieli jak zacząć przedstawiamy Wam dwa sposoby:
1.    W parach regularnie i przez dłuższy czas odwiedzać jedną osobę (raz na dwa tygodnie lub o ile jest możliwość).
2.    Okazjonalnie robić „akcję” w domu starców, domu dziennego pobytu lub w innych instytucjach, które znajdują się w pobliżu, np. z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Seniora, pierwszego dnia wiosny i innych.

 

Jak się do tego zabrać?

Zebrać grupę i pomysły i przedstawić je Waszemu Duszpasterzowi, by mógł Was w tym wspierać i prowadzić jeśli będzie potrzeba. Jeśli sami nie znacie osób, którym można zaproponować taką formę pomocy, można spytać księdza, by wskazał Wam osoby, do których możecie pójść. Pytać o samotne osoby starsze można również w najbliższej stacji Caritas.

 

Skąd się wziął Syme.on?

Powodów, z których wziął się pomysł na Syme.on’a jest kilka. Po pierwsze to co w zeszłym roku przeżywaliśmy: Rok Miłosierdzia Bożego i Światowe Dni Młodzieży. Nasze lokalne ŚDM, czyli Dni w Diecezjach i doświadczanie, że najważniejsze jest spotkanie.
W Dzień Wspólnoty biskup Andrzej Czaja powierzył młodzieży diecezji opolskiej zadanie, które brzmi:
„Śmierć Pana głoście! To znaczy miłość Jezusa, Jego bliskość
i obecność pośród nas, i nowe życie dla nas. Dlatego, że On życie dał,
żyje z nami i dla nas,
i tak okazuje nam swoje miłosierdzie. Zatem miłosierdzie Pana głoście!
Trwajcie przed Jezusem i Jemu służcie!
Astate coram Jesu et Ei ministrate!
Wasz biskup Andrzej Czaja
Góra św. Anny, 23 lipca 2016r.”

Ponadto Papież w Krakowie kilka razy przekonywał do tego, że młodzi powinni łączyć się ze starszym pokoleniem:

"Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami. Jasne? Zatem, jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. (…) Jeśli zaś dziadkowie są już niebie, czy będziecie rozmawiać z osobami starszymi? Będziecie zadawać im pytania? Pytajcie ich, bo oni są mądrością narodu” .

„Chcę jeszcze podkreślić ostatnią rzecz, bo sądzę, że Pan tego ode mnie chce: dziadkowie. Wy, którzy cierpieliście z powodu komunizmu, ateizmu, o tym wiecie: to dziadkowie, babcie zachowywali i przekazywali wiarę. Dziadkowie mają pamięć ludu, mają pamięć wiary, pamięć Kościoła. Nie można odrzucać dziadków! W obecnej kulturze odrzucenia, która jest głęboko zdechrystianizowana, odrzuca się to, co nie jest potrzebne, co nie działa. Nie! Dziadkowie są pamięcią narodu, są pamięcią wiary. Trzeba łączyć młodzież z dziadkami: także to jest bliskością. Być blisko i tworzyć bliskość. Tak bym odpowiedział na to pytanie. Nie ma recept, ale musimy zejść na boisko. Jeśli czekamy, aż zabrzmi dzwonek, czy zapukają… Nie. Musimy wyjść i poszukiwać, jak pasterz, który idzie w poszukiwaniu zgubionych. Nie wiem, tak to rozumiem. Po prostu” .

Bardzo ważną przyczyną powstania Syme.on’a jest samotność osób starszych. Na terenie województwa opolskiego jest to dosyć duży problem. Jest dużo osób starszych, których dzieci wyjechały, a teraz tym osobom doskwiera przede wszystkim samotność.

Dlaczego Syme.on?

Tytuł Syme.on nawiązuje do biblijnej postaci starca Symeona, któremu Pan Bóg obiecał, że nie umrze, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego (Łk 2,25-35). Maryja i Józef przynosząc do świątyni Jezusa przynieśli Go także Symeonowi. I o to chodzi w tym projekcie, by przychodząc do osób starszych przynosić im Jezusa. Ponadto hebrajskie znaczenie imienia Symeon [Szime’on] brzmi „Bóg wysłuchał”. Chcemy przez to zwrócić Wam uwagę na to jak ważna jest umiejętność słuchania. Samo przykazanie miłości rozpoczyna się od słów „Słuchaj Izraelu” (Pwt 6, 4-5) dlatego słuchanie jest niejako wstępem do uczynków miłości. Papież Franciszek zachęcał młodych żeby rozmawiali z dziadkami, czyli także ich słuchali. Dlatego Syme.ON czyli włącz słuchanie ;)

Wyślij zgłoszenie

Jeśli zdecydujecie się i podejmiecie wyzwanie prosimy, by wysłać do nas swoje zgłoszenie, czyli e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.z następującymi informacjami:
- nazwa parafii;
- imię i nazwisko opiekuna/szefa grupy (nr tel,adres e-mail);
- W jaki sposób realizowany jest projekt;
- Ilu wolontariuszy odwiedza osoby starsze.

Ostatnio zmienianypiątek, 20 January 2017 10:20