plenfrdeitptrues

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczęte! Wyróżniony

sdm wtorekOkoło 200 tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w mszy świętej inaugurującej Światowe Dni Młodzieży na krakowski Błoniach.
W procesji młodzi ponieśli symbole ŚDM - krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Jak powiedział ks. Łukasz Knieć, koordynator diecezjalny: „ Krzyż, który peregrynował po naszej diecezji i po całej Polsce jest znów z nami!”.
„Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat” – powiedział kard. Dziwisz, który przewodniczył eucharystycznej liturgii.

„To niesamowite, że wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży, do który przygotowywaliśmy się przez ponad 2 lata właśnie się zaczynają” – powiedziała Agnieszka Przybyłowska z Centrum ŚDM diecezji opolskiej.

Podczas uroczystości otwarcia zabrzmiał hymn ŚDM wykonany przez 320-osobowy chór i 80-osobową orkiestrę. Eucharystia była sprawowana w języku łacińskim, a ewangelia została odczytana w języku polskim i staro-cerkiewno-słowiańskim.

Z Łagiewnik przyniesiony został „Ogień Miłosierdzia”, który został odpalony od iskry płonącej nieustannie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Będzie on towarzyszył wszystkim wydarzeniom centralnym ŚDM, a na zakończenie  papież podczas mszy w Brzegach przekaże go młodym z pięciu kontynentów.
„Te światowe spotkanie młodych to coś nie do opisania, przeżywam tutaj niesamowite spotkania, wiele spotkań z drugim człowiekiem, zwłaszcza, że wcześniej zupełnie nie znanym, ale przede wszystkim spotykamy tutaj Pana Boga i rzeczywiście tak jest, że spotkanie jest najważniejsze” -  zaznacza Julia Bugla z Raciborza.

Przy ołtarzu postawione zostały relikwie patronów ŚDM: św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.
W homilii ks. kardynała Dziwisz powiedział, że „doświadczenie Kościoła powszechnego to wspaniałe przeżycie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Od nas, od naszej wiary i świętości zależy oblicze Kościoła. Od nas zależy, by docierał on z ewangelią do tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, albo nie znają Go w wystarczającym stopniu”.

W środę do Polski przyleci papież Franciszek, młodzi pielgrzymi uczestniczący w ŚDM powitają go na krakowskich Błoniach w czwartek.

Piotr Dobrowolski, sekcja medialna ŚDM diecezji opolskiej

Ostatnio zmienianyśroda, 27 July 2016 09:07